Letos bo iz sklada za podnebne spremembe na voljo do 220.000 evrov, v letu 2023 pa milijon evrov, je sporočil vladni urad za komuniciranje.
Namen spodbujanja tovrstnih novogradenj je predvsem zmanjšanje količine potrebne energije za njihovo delovanje, saj morajo v povprečju izkazati za vsaj 50 odstotkov boljše energijske karakteristike, kot zahteva pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah. Poleg tega mora biti potrebna energija v veliki meri proizvedena iz obnovljivih virov.
Nepovratne finančne spodbude bodo lahko dobili pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki in druge fizične osebe, ki opravljajo registrirane dejavnosti, ter so investitorji in lastniki ali solastniki nepremičnine oz. imetniki stavbne pravice na nepremičnini, na kateri bo izveden ukrep.
Cilji projekta so povečati rabo obnovljivih virov energije, izboljšati energetsko učinkovitost in zmanjšati emisije toplogrednih plinov.
“S povečanjem rabe obnovljivih virov energije in z večjo energijsko učinkovitostjo stavb se zmanjšuje prekomerna onesnaženost zraka z delci PM10. Tako se izboljšuje kakovost zunanjega zraka, prispeva se k ciljem na področju nizko ogljičnega in krožnega gospodarstva, k povečanju odpornosti na vplive podnebnih sprememb ter k večji rabi naravnih, obnovljivih virov,” utemeljuje vlada.
Skoraj ničenergijske stavbe dolgoročno zagotavljajo nizke stroške obratovanja in vzdrževanja, omogočajo kakovostno delovno in bivalno okolje ter imajo daljši življenjski cikel in nižje okoljske obremenitve, pojasnjujejo.