Ti morajo biti pravilno nameščeni ter varno pritrjeni na traktor, sicer lahko pride do izgube nadzora nad traktorjem, posledično tudi do poškodb pri delu. Predstavljamo največje napake pri uporabi traktorskih priključkov in rešitve, kako to preprečiti.
Najprej pa nekaj splošnega o traktorskih priključkih
Ustrezna kmetijska mehanizacija predstavlja enega od temeljnih pogojev za uspešno delovanje na področju kmetijstva, traktorski priključki pa omogočajo učinkovito opravljeno delo na kmetijah in drugih površinah. Osnovo predstavlja prikolica, za večja opravila potrebujemo obračalnike, kosilnice, zgrabljalnike.
V kategorijo priključkov za traktor sodijo na primer tudi hidravlične poteznice, kardanski zglob, hidravlične črpalke. Slednje predstavljajo izjemno pomemben del sistema za dvigovanje. S pomočjo tekočine, na primer olja, se mehanska energija pretvarja hidravlično. Tlak, ki se ob tem proizvede, pa zagotavlja prenašanje moči cilindrov ali motorjev. Ti pa nato izvajajo najrazličnejša dela, kot so dvigovanje, premikanje, stiskanje bremen.
Pogoste napake, povezane s traktorskimi priključki
- napačna montaža ali priklop priključka,
- nepravilna nastavitev višine ali kota,
- uporaba priključka z neustreznim traktorjem,
- poškodovano ogrodje priključka,
- slabo pritrjene zaščite oziroma slabo pritrjeni sestavni deli,
- traktor s priključkom vozi čez predpisano hitrost,
- na priključkih ni delujoče signalizacije,
- neredno vzdrževanje priključkov,
- traktor ali priključni stroj nima primernega varnostnega standarda.
Pravilno rokovanje in preprečevanje napak
Če imate ali si želite pridobiti izpit za traktor – izpit za F kategorijo, je za pravilno rokovanje s traktorjem in vsem, kar sodi zraven (traktorski priključki), potrebno še usposabljanje za varno delo s traktorjem in traktorskimi priključki.
Omenjeno usposabljanje lahko opravite že pred opravljanjem izpita, in to ne glede na starost. Če na primer želite izpit za F kategorijo pridobiti s 16 leti, se morate vpisati v šolo vožnje, najprej pa morate opraviti teoretično ter praktično usposabljanje ter izpitno vožnjo.
[[image_2_home_352]]
Program za usposabljanje zajema naslednje vsebine:
- namen ter pravne osnovne usposabljanja,
- predpise ter napotke o varnosti traktorjev in traktorskih priključkov,
- traktor in oprema traktorja,
- traktorski priključki,
- popravilo in vzdrževanje traktorjev ter traktorskih priključkov,
- stabilnost in nevarnosti pri vožnji traktorja ter pri delu z njim in priključki,
- značilnosti nesreč s traktorjem in njihovo preprečevanje,
- prikaz varne uporabe traktorja in traktorskih priključkov.
Po zaključku programa vas čaka še test. Če ga boste želeli uspešno opraviti, boste morali doseči vsaj 90 odstotkov od vseh možnih točk.
Sprotno preverjanje traktorja in traktorskih priključkov
Seveda pa zgolj z opravljenim programom ne boste avtomatsko varni, ko boste uporabljali traktor in njegove priključke. Traktor in vse, kar sodi zraven, je treba vedno preverjati, preverjanje pa mora vključevati temeljit pregled vseh ključnih sistemov, na primer mehanike, kardanske gredi, delovanja motorja pri različnih obremenitvah, odziva elektronskih komponent, zavornega sistema.
[[image_1_home_352]]
Pregled lahko strokovno izvede samo usposobljeni serviser s primernim znanjem in opremo! Če bi se tega lotevali na lastno pest, bi vas lahko morebitne napake zelo drago stale. Še več: zmanjševale bi učinkovitost vašega dela, obenem pa bi za vas lahko predstavljale tudi veliko nevarnost!
Pri uporabi traktorskih priključkov sta varnost in pravilno rokovanje ključnega pomena za učinkovito in varno delo na kmetiji. Redno preverjajte stanje traktorja in priključkov ter upoštevajte navodila proizvajalcev in varnostne standarde. Za zanesljivo opremo, strokovno svetovanje in servis obiščite Klasje.eu.