Slovenci na okenske police svojih domov radi postavljamo korita s cvetjem. Marsikdo se v teh jesenskih dneh sprašuje, kdaj je pravi čas, da ta korita umaknemo. Priznana strokovnjakinja za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor svetuje, da z umikanjem cvetja z okenskih polic in balkonov še počakamo. Izjema so nekatere rastline, ki jih bomo prezimovali. »Načeloma velja, da vse balkonske rastline prve negativne temperature, ki se pojavijo ob jutrih, dobro prenesejo. Bolje je, da rastline, ki jih želimo obdržati za naslednje leto, čim kasneje prenesemo v notranje prostore. Zunaj se počutijo precej bolje. Če pa imamo primeren rastlinjak, pa s prenosom ni potrebno čakati,« pravi Pušenjakova. Dodaja pa, da pa so na primer kitajski hibiskusi občutljivi na nižje temperature, napovedane za naslednji teden. Enako velja tudi za svinčenice (plumbage), okrasne koprive, mlečke in vodenke. Omenjene rastline pa je potrebno ta konec tedna umakniti v notranje prostore. Čimprej umaknemo tudi dipladenije ali mandevile, ki so vedno pogostejše na naših vrtovih, bolje pa prezimujejo pri višjih temperaturah, lahko tudi v dnevni sobi.
Oleandri, limone in gorenjski nageljčki naj še nekaj časa ostanejo na prostem
Najbolj smiselno je prezimovati bršljanke, pokončne pelargonije, nageljčke, okrasne koprive in posodovke. Oleandri, limone in gorenjski nageljčki naj ostanejo na prostem, vse dokler nočne temperature ob jutrih ne bodo dosegle minus pet ali več stopinj, dnevne pa ne bodo več pozitivne. »To še posebej velja za gorenjski nageljček, ki prenese tudi do minus 10 stopinj Celzija. Dlje časa kot bo zunaj, več glivic na rastlini bo uničenih.« Rastline, ki jih bomo še pustili na prostem, je smiselno na dva tedna zaliti s pripravki iz regrata ali ognjiča oziroma s pripravki, ki vsebujejo morske alge.
Pri begonijah prezimujemo samo gomolje
Miša Pušenjak še posebej opozarja na prezimovanje begonij: »Begonije je potrebno, če jih želimo obdržati, izsušiti, prezimujemo pa samo gomolje. Najbolje je, da jih čimprej postavimo pod balkon, da nanje ne bo padal dež, ravno tako prenehamo z zalivanjem. Ko se bo pojavil minus, jih prenesemo v notranje prostore.»