Vemo že, da brez vode ne moremo, a očitno tudi brez betona prihodnost ne bo zgrajena.
Beton bo ostal med glavnimi gradbenimi materiali
Na letni ravni se po vsem svetu vgradi približno deset kubičnih kilometrov betona, v primerjavi z lesom, ki se ga vgradi približno kubični kilometer. Za enako količino lesa bi morali posekati ogromne površine gozdov. Beton pa bo ravno zaradi svoje raznovrstnosti in trajnosti ostal eden glavnih gradbenih materialov tudi v prihodnosti. Gre za široko razpoložljiv material z dobrimi mehanskimi lastnostmi, ki ga delajo skoraj neuničljivega – ne gori, odporen je na vodo in ne gnije.
Hrbtenica trajnostnega gradbeništva
S sprejemanjem in vpeljevanjem zelenih politik na različnih področjih v gospodarstvu je postalo ključno, da se tudi v gradbeništvu ozre na okoljske vplive. Med procesom proizvodnje betona in natančneje cementa, ki v betonu deluje kot vezivo, trenutno še nastajajo izpusti CO₂, zato je pomembno, da se proizvodnja cementa razogljiči. Gre za enega glavnih ciljev edine cementarne pri nas.
V Salonitu Anhovo je trenutno približno 14 % cementa sestavljenega iz recikliranih ali ponovno uporabljenih materialov, ta odstotek pa se bo v prihodnosti še poviševal. Odgovarjajo potrebam trga po cementu in uspešno ter hitro posodabljajo svoj razvojni portfelij z novimi vrstami cementa. Beton je 100 % reciklabilen, z nizkim okoljskim vplivom in možnostjo poseganja po lokalnih surovinah. Salonit Anhovo vpeljuje rešitve v skladu z novimi standardi, pri čimer v cement vključujejo več mineralnih dodatkov in manj klinkerja, pri proizvodnji katerega nastaja več CO₂.