Čeprav so sintetični repelenti za insekte običajno varni za uporabo pri ljudeh, se naravne alternative vse bolj uveljavljajo. Preberite katere lahko zmanjšajo količino komarjev v vaši okolici in katere vas zaščitijo pred piki.

Kako se rešiti nadlog, ki vam pijejo kri?

1. ODSTRANITE ALI POKRIJTE STOJEČO VODO - Ena najboljših stvari, ki jo lahko storite, če želite odpraviti komarje na svojem dvorišču, je odstranitev stoječe vode. Če pa imate rezervoar, recimo za zalivanje rastlin z deževnico, pa jo pokrijte. Predmeti in vodni elementi, ki pogosto privabljajo komarje in služijo kot vroče točke za njih so vse od vedr, kopalnih posod za ptice, luže na cesti ali vrtu, pladnji za cvetlične lončke, žlebovi, stare pnevmatike, plastične ponjave, posode z vodo za hišne ljubljenčke itd.

[[image_1_home_299]]

Stoječa voda je idealno mesto za razmnoževanje komarjev. Samice komarjev odložijo jajčeca v vodne površine, celo v tiste, ki so velike nekaj centimetrov. Vsaka samica lahko odloži približno 100 jajčec in to večkrat zapored. Če ne morete popolnoma odstraniti vode, poskrbite, da bo dobro vzdrževana ali redno pokrita. Koristne so tudi vodne črpalke, ki poskrbijo, da voda v dekorativnih vodnjakih ali kopalnih posodah za ptice, kroži.

2. POSADITE NARAVNE REPELENTE - Verjeli ali ne, komarji se ne preživljajo s krvjo, ampak z rastlinskim nektarjem. Odrasli komarji se prehranjujejo z nektarjem določenih rastlin, kot so taro, papirus, vodne lilije in vodne hijacinte. Zato lahko pomaga odstranjevanje teh rastlin iz vašega vrta. Medtem je možno zmanjšati število komarjev v vašem vrtu z dodajanjem nekaterih rastlin. Obstaja več cvetlic, ki bodo ne le polepšale vaš dan, temveč tudi odganjale komarje.

Tukaj je ducat rastlin, ki odganjajo komarje in so primerne za vaš vrt. Te rastline niso le lepe, ampak vam lahko pomagajo v stalni bitki proti pikom insektov: pelargonije, melisa, navadni nepostarnik, limonska trava, sivka, poprova meta, mačja meta, ognjič, bazilika, žajbelj in rožmarin.

3. PRIVABITE NARAVNE SOVRAŽNIKE - Najboljši naravni sovražniki komarjev so majhne kače. Te lahko v svojem življenju pojedo tisoče komarjev. Majhne kače rade uživajo sončne žarke, zato jih privlačijo tople in ravne površine, kot so kamni ali listi, v bližini stoječe ali mirne vode. To je dobra novica, če imate ribnik ali drug velik vodni vir, ki ga ne želite izprazniti zaradi nadzora komarjev.

Drugi pomembni sovražniki komarjev vključujejo ptice, netopirje, določene vrste žab, paglavce, želve in ribe. Raziskujte, katere vrste živali so avtohtone v vašem območju, in se seznanite, kako jih privabiti.

4. ZAMENJAJTE OSVETLITEV - Komarje privlačijo naravni viri svetlobe, zato se z lahkoto orientirajo podnevi in ob jasni mesečini. Če imate običajne žarnice, bodo komarji privlačeni k tem območjem osvetlitve, še posebej ponoči, saj svetlobo uporabljajo za iskanje hrane. Poleg tega komarje bolj privlači svetloba s krajšo valovno dolžino, kot je UV svetloba.

[[image_2_home_299]]

Druge umetne svetlobe običajno zmedejo te insekte in jim otežijo orientacijo. Morda je prav to razlog, da mnoge naprave za uničevanje komarjev uspešno ujamejo te insekte s pomočjo UV svetlobe. Zato je priporočljiva uporaba natrijevih svetilk ali rumenih LED luči na lokacijah kjer se ob večerih radi družite.

5. NAMESTITE ZUNANJI VENTILATOR - Komarji so vztrajni in njihovi piki so srbeči, vendar so v resnici precej počasni in šibki pri letenju. Ste kdaj opazili, da so insekti manj nadležni ob vetrovnih večerih? Komarji letijo približno 1 do 1,5 km na uro. Tudi lahek veter jim oteži letanje in iskanje hrane.

Namestitev zunanjih ventilatorjev ne bo le odganjala komarje, ampak vas tudi ohladila v vročih poletnih dneh. Poleg tega ventilator razprši ogljikov dioksid, ki ga izdihujete in ki privlači komare. Zato namestite nekaj vremensko odpornih ventilatorjev okoli svoje terase, da obdržite insekte na razdalji.

Kako se zaščititi pred drobnimi vampirji?

Čeprav so sintetični repelenti za insekte običajno varni za ljudi, naravne alternative pridobivajo vedno večjo priljubljenost. Mnoge naravne sestavine lahko učinkovito odganjajo insekte, a so pogosto časovno omejene, kar pomeni, da jih je treba večkrat nanesti. Medtem, če želite narediti domač repelent, se prepričajte, da poznate varnost sestavin, ki jih uporabljate. Tudi naravne sestavine so lahko v določenih situacijah nevarne, saj lahko povzročijo alergije.

[[image_3_home_299]]

1. Naravna alternativa repelentov za insekte so predvsem eterična olja: ricinusovo, cimetovo, klinčkovo, česnovo, metino, rožmarinovo, timijanovo ter tudi olje iz limonske trave. Poleg uporabe repelentov ali sprejev proti insektom obstajajo tudi drugi ukrepi, ki vam lahko pomagajo:

2. Nosite oblačila svetlih barv in ohlapnega kroja. Ta naj pokrivajo roke, noge, gležnje in stopala.
3. Poskušajte ostati v notranjih prostorih ob mraku in zori. Ali ob tem času uporabljajte sveče iz limonske trave.
4. Izogibajte se nošenju dišečih krem in parfumov na prostem. Tudi komarjem dišijo.
5. Hrano in pijačo imejte vedno pokrito. Tudi ta ima sladek vonj, ki pritegne komarje.

Tudi ob uporabi repelentov se lahko pojavijo srbeči in boleči ugrizi komarjev. Za zdravljenje teh ugrizov lahko poskusite nanesti jabolčni kis na mesto ugriza. Nanesete lahko tudi rezino sveže čebule ali česna, kar olajša nelagodje in prepreči okužbo. Kreme proti srbenju ali antihistaminiki so prav tako v pomoč. Če se pojavi okužba ali alergijska reakcija zaradi večjega števila ugrizov, spremljajte simptome in se posvetujte z zdravnikom. Znaki težave lahko vključujejo povišano telesno temperaturo, gnojenje ali krvavitev na mestu ugriza ter kraste, ki ne izginejo.