Sveče so odličen dodatek za dom, saj ustvarjajo prijetno vzdušje in aromo. Vendar pa je pomembno, da jih kurimo pravilno, da ne pride do požara, pa tudi zato, da zagotovimo njihovo optimalno gorenje brez ostajanja voska, ustvarjanja tistega nadležnega tunela v sredini sreče …
Kako torej pravilno kuriti svoje najljubše dišeče sveče in podaljšati njihovo življenjsko dobo?
1. Obrežite stenje
Preden prižgete svečo, vedno obrežite stenje na največ 1 cm dolžine. Tako boste preprečili, da bi plamen postal prevelik in pretopel, kar povzroči hitrejše izhlapevanje voska. S kratkim stenjem boste namreč čas gorenja sveče povečali tudi za do 5 ur.
2. Stopite vosek plast za plastjo
Ko prižgete svečo prvič, poskrbite, da se stopi samo zgornja plast voska. Tako boste preprečili, da bi sveča “tunelirala”, kar pomeni, da bi vosek ostal prilepljen na straneh kozarca.
To se lahko zgodi, če je sveča v obliki črke V ali če je stenj prevelik. Če želite, da se vosek stopi enakomerno, pustite, da se sveča kuri, dokler se ne stopi celotna površina voska.
3. Ne kurite sveče predolgo
Čeprav je prijetno imeti svečo prižgano ves dan, vam tega ne priporočamo. Sveča bo namreč oddajala vonj tudi potem, ko jo ugasnete, zato ni treba, da jo kurite neprekinjeno.
Poleg tega bo sveča, če jo kurite predolgo, sprostila več stenja, kar bo povečalo plamen in povzročilo dim ter črne proge na kozarcu. Zlato pravilo uporabe sveč je tako, da sveče ne kurite več kot 4 ure naenkrat in vselej redno obrezujte svoje stenje.
4. Držite stenje v sredini
Da sveča gori enakomerno, je pomembno, da je stenj v sredini kozarca. Če se stenj nagne na eno stran, bo to povzročilo, da se bo ena stran sveče stopila hitreje od druge.
Če se to zgodi, nežno poravnajte stenj z vžigalico ali kakšnim drugim predmetom. Pazite pa, da ne premikate sveče, ko je vosek še tekoč, saj se lahko stenje odlepi od dna kozarca in plava po vosku.
5. Pustite majhno plast voska
Ko se sveča približuje koncu, je dobro, da pustite majhno plast voska na dnu kozarca. To bo preprečilo, da bi se kozarec preveč segrel in poškodoval površino, na kateri je sveča.
6. Ne ugašajte sveče z dihom
Čeprav je to najbolj pogost način ugašanja sveče, vam svetujemo, da ga ne uporabljate. Ko ugašate svečo z dihom, lahko povzročite, da stenj zakadi in se premakne iz sredine.
To lahko vpliva na naslednje kurjenje sveče in povzroči neprijeten vonj po dimu. Namesto tega uporabite pokrovček sveče ali kakšen drug predmet, da zadušite plamen. Tako boste ohranili stenj v sredini in preprečili dim.