Dogodki
Koncert za mir - Beethovnova 9. simfonija
17:00 - Prva izvedba
20:00 - Ponivitev
Program:
- Peter Iljič Čajkovski: 1. klavirski koncert v b-molu, op. 23
- Valentin Silvestrov: Molitev za Ukrajino za mešani zbor
- Ludwig van Beethoven: Simfonija št. 9 v d-molu, op. 125 s Schillerjevo Odo radosti
I. Allegro ma non troppo, un poco maestoso
II. Molto vivace
III. Adagio molto e cantabile
IV. Finale: Presto-Allegro ma non troppo
Izvajalci:
· Slovenski simfonični orkester
Dirigent: Valentin Egel
· Mariborski koncertni zbor
Zborovodja: Aleš Marčič
· Nejc Kamplet, klavir
· Sabina Cvilak, sopran
· Monika Bohinec, mezzosopran
· Tim Ribič, tenor
· Klemen Gorenšek, bas
Mariborski koncertni zbor vabi ob 200. obletnici prve izvedbe Beethovnove Devete simfonije na KONCERT ZA MIR.
V prvem delu koncerta bosta predvajani kompozicijsko diametralni deli ruskega in ukrajinskega skladatelja, ki sta se vsaka na svoj način vidno zapisali v glasbeno zgodovino: 1. klavirski koncert Petra Iliča Čajkovskega in skladba Molitev za Ukrajino Valentina Silvestrova. Ko postavimo obe zaokroženi deli drugo drugi ob bok, se poslušalcu porajajo številna vprašanja.
Kot odgovor na ta vprašanja bo v drugem delu koncerta v izvedbi 140-članskega vokalno-instrumentalnega ansambla zazvenelo Beethovnovo monumentalno delo – 9. simfonija, ki je prvič zazvenela pred 200 leti in bila takoj deležna velikega navdušenja.
Prva izvedba Beethovnove Simfonije št. 9 v d-molu, opus 125, je bila 7. maja leta 2024 v dvornem opernem gledališču na Dunaju in ji je dirigiral takrat že popolnoma gluh skladatelj sam. Simfonija, ki se zaključi z Odo radosti, napisano na besedilo Friedricha Schillerja, nagovarja k spravi in sodelovanju med ljudmi ter je še danes simbol miru. Napev Ode radosti je bil leta 1972 izbran za evropsko himno in 2003 tudi uradno razglašen za himno Evropske unije.
V času, ko se na globalni ravni napetosti med državami in narodi zaostrujejo in je vojna še vedno stalnica našega vsakdana, obstajajo vzvodi kulturnih moči, ki dajejo upanje, da je prizadevanje za mir smiselno. Koncert bo na eni strani opomin, da svet potrebuje spremembo na bolje, ki se mora začeti v nas samih. Na drugi strani pa bomo nekaj družinam, ki so bile žrtve vojnega nasilja, z zbranimi sredstvi olajšali del trpljenja.
Beethovnova 9. simfonija v 4. stavku s spravnim epilogom »Vsi ljudje bodo bratje« močno nagovarja in vliva upanje v razrešitev še tako težkih situacij. Vse se začne v naših srcih: če bodo odprta za spravo in dialog, bomo lažje dosegli notranji mir, ki je osnova in vir globalnega miru in blagostanja