Dogodki

Kultura

Folkart v parku - Singapur

Folkart v parku - Singapur

37. MEDNARODNI CIOFF® FOLKLORNI FESTIVAL FOLKART
24.–28. 6. 2025

Folkart, naše okno v svet

Folkart bo ponovno ogrnil naš Maribor v barve svetovne nesnovne kulturne dediščine in nam prikazal tradicijo, ki ohranja predajanje načina dela, obnašanja, običajev, verovanja in vrednot, ki so temelji življenja vsake naslednje generacije. Folklora je veliko več kot le zgolj ohranjanje tradicije. Je pripadnost in spoštovanje. In kultura je osnova obstoja slehernega naroda na svetu.

Zato je mariborski Folkart pravi praznik svetovne tradicijske kulture, je naše OKNO V SVET.

Nenehno ponavljamo, da je Folkart eden izmed najbolj cenjenih festivalov v folklornem svetu, da je bil kot prvi izmed vseh tovrstnih festivalov na svetu počaščen s pokroviteljstvom UNESCA, da že od samega začetka deluje pod okriljem svetovne organizacije CIOFF®, da … Veliko premalo in ne dovolj pogosto pa izpostavljamo, kolikšno število narodov in držav z vsega sveta smo že gostili v Mariboru, kar je ena največjih odlik in značilnosti našega festivala.

V vseh teh letih je na naše domače dvorišče svoje edinstvene zgodbe prinesel praktično ves svet, če izvzamemo Aborigine, Indijance in Tuarege, pa mogoče še Inuite, recimo. So nas pa zato obiskali novozelandski Maori, in to kar trikrat, pa Polinezijci z otoka Rapa-Nui in Havajev, Fidžijci in Guamci, z druge strani sveta so k nam prišli Indo-Mauričani ter Kreoli, Svazijci, Hutujci, Kikuji in Masaji, Burjati, Kabardinci, Uzbeki in Kirgizi iz Tuve, Baškiri in Tatari, kitajski Mongoli in Hani, Kalmiki, bojevniki Osetije in Alanije, Kazahi, turški derviši, Kozaki, Singalci, Filipinci, večina narodov iz držav Latinske Amerike, Srednje Amerike in Karibov ter vsa Evropa, tako s severa, z juga, vzhoda in zahoda.

Folkart je v skoraj štirih desetletjih gostil folklorne skupine iz več kot 80 različnih držav sveta, ki so nas navduševale in nam odprle široka, zanimiva in drugačna obzorja. Letos bodo glasniki svetovne kulture prišli v Maribor že 37. zapored. Na letošnji Folkart prihajajo skupine iz Evrope, Azije, Južne in osrednjega dela Severne Amerike.

S severa Evrope, iz dežele ob Baltskem morju, ki je znana po tem, da imajo več savn kot avtomobilov, iz mesta Joensuu na Finskem prihaja skupina, ki goji karelijske plese, polne čustev, ritma in veselja. Iz sosednje Hrvaške, iz bližnjega Varaždina, s svojim izvrstnim tamburaškim orkestrom prihaja mlada skupina, ki spada v sam vrh hrvaške tradicijske kulture. Iz Paragvaja, dežele v Južni Ameriki, kjer je ob španščini še danes uraden tudi avtohtoni jezik Guarani, iz mesta San Antonio prihaja skupina profesionalnih plesalcev. Z drugega konca sveta, iz Singapurja, najbolj čistega mesta na svetu, prihaja skupina profesionalcev, ki so ena ključnih kulturnih sil na plesni sceni Jugovzhodne Azije. Po dolgih letih premora pa k nam spet prihaja skupina iz Združenih držav Amerike, ki leži v osrednjem delu Severne Amerike. Študentje univerze Mars Hill iz Severne Karoline so pravi mojstri ljudskega plesa »clogging«, značilnega za ZDA. Iz mesta Baia Mare v okrožju Maramureş v Romuniji, deželi najbolj razvpitega vampirja, sicer izmišljenega grofa Drakule, pa prihaja vrhunska skupina profesionalcev, ki že desetletja kraljujejo na svetovni folklorni sceni. Že tradicionalno bodo Slovenijo predstavljali naši Kudovci, mariborska Akademska folklorna skupina Študent.

Maribor bo poln folklore, pisanih barv in veselih obrazov. Srečevali se bomo v osrčju mesta, na Lentu, ob otvoritvi in zaključku na Glavnem odru festivala na Trgu Leona Štuklja, v Mestnem parku in še kje.

Prisrčno vabljeni!



SINGAPUR

Umetniška skupina Sri Warisan Performing ArtsSingapur

Svetovna metropola. Levje mesto, kjer nikoli ni bilo levov. Tradicionalni obredi ter vrhunska tehnologija. Changi, najbolj luksuzno letališče na svetu. Santosa Island in čudoviti botanični vrtovi. Drugo največje pristanišče na svetu, ki povezuje Indijski ocean z Južnokitajskim morjem.

Singapur je hkrati otok, mesto in država, ena najmanjših na svetu. Leži v jugovzhodni Aziji, ob južnem robu Malajskega polotoka. Nekoč je bil britanska kolonija, nato se je pridružil Malezijski federaciji, leta 1965 pa se je osamosvojil in zdaj je ena najbolj čistih, urejenih in varnih držav na svetu; prijel se ga je celo naziv »azijski biser«. Zakonodaja je izjemno stroga, v mestu na tleh ne najdemo enega samega papirčka, saj so kazni astronomske že ob prvem opozorilu. Singapur je takoj za Šanghajem največje pristanišče na svetu; povezano je s 600 pristanišči v več kot 120 državah sveta, kar je pomembno za njegovo konstantno gospodarsko rast. Edinstveno je tudi spajanje tehnologije in narave; več kot polovica mesta je prekritega z drevesi, parki in čudovitimi vrtovi, nenehno pa uvajajo inovacije, ki združujejo tradicijo z najmodernejšo tehnologijo. Bogata kulturna dediščina se odraža na vsakem koraku, saj je mesto polno osupljive svetovne kulturne dediščine.

Akademija za uprizoritvene umetnosti Sri Warisan je bila ustanovljena leta 1997 in je ena osrednjih sil na singapursko-malajski plesni sceni. Mešanje bogatih tradicionalnih oblik s sodobnimi tehnikami je njihova značilnost. Člani akademije so usposobljeni za predstavitev tradicionalne umetnosti, kot so ples, glasba, gledališče in multimediji. Zavzemajo se za razvoj odličnosti v uprizoritvenih umetnostih, ki obsega delo z otroki, mladino in odraslimi. Člani skupine Sri Warisan so inštruktorji te akademije in bogato izročilo svoje tradicije predstavljajo po vsem svetu.

Več informacij: