Dogodki

Glasba

Godalni orkester Poletne glasbene šole

Godalni orkester Poletne glasbene šole

Komorni godalni orkester Poletne glasbene šole profesorice Danice Neuvirt Koren sestavljajo učenci, dijaki in profesorji oziroma mentorji, in sicer od najmlajšega do najstarejšega, kjer muzicirajo kot člani orkestra ali solisti. Začetek obstoja sega v leto 2005, ko je v Zatonu pri Zadru na hrvaškem bila uspešno izvedena prva poletna glasbena šola za violino, komorno igro in godalni orkester. Iz leta v leto je število udeležencev in tako tudi članov orkestra naraščalo. Poletna glasbena šola profesorice Danice Neuvirt Koren tako danes po 18 letih obstoja ponuja izpopolnjevanje za violino, violo, violončelo, komorno igro in godalni orkester. Komorni godalni orkester Poletne glasbene šole ima tudi mednarodni značaj, saj v njem med seminarjem igrajo oziroma sodelujejo tudi učenci, dijaki ter študentje iz Hrvaške. Med najodmevnejše uspehe in dosežke sodijo koncerti v katedrali Sv. Donata v Zadru, kjer med drugim potekajo priznani mednarodni glasbeni festivali, v Svečani dvorani Zadarske Univerze, v Koncertni dvorani Kneževe palače, v Baročni hiši v Ninu, v Cerkvi Marije Device Zaton, v Holiday Resortu Zaton in drugi. Domači publiki so se predstavili z dobrodelnimi koncerti ob Rožnatem oktobru na Onkološkem oddelku UKC Maribor ter na novoletnih koncertih Doma pod Gorco in občinski proslavi ter novoletnem koncertu občine Pesnica.

Repertoar orkestra zajema skladbe od baroka pa vse do zabavne, popularne in filmske glasbe.

Mark Lev Krajnc se je violino pričel učiti s petimi leti pri Barbari Kolbl, nadaljeval pa pri Danici Koren. Trenutno je dijak 3. letnika vzporednega izobraževanja na Umetniški gimnaziji Velenje. Je prejemnik dveh Korunovih priznanj GŠ Velenje. Intenzivno se udeležuje državnih in mednarodnih tekmovanj; med drugim je prejel zlate plakete ali prve nagrade na tekmovanjih TEMSIG, Mladi violinist, Daleki akordi ter na tekmovanjih v Beogradu, Križevcih, na Bravničarjevem in Tartinijevem tekmovanju ter na tekmovanju L. Pfeiferja. Zelo uspešen je bil tudi na mednarodnih spletnih tekmovanjih. Predstavlja se na samostojnih recitalih pa tudi kot solist (z godalnim orkestrom Poletne GŠ Danice Koren, Camerata Laibach, Zagrebški godalni orkester). Že več let se izpopolnjuje na Poletni GŠ Zaton ter dodatno nadgrajuje znanje pri Miranu Kolblu, Barbari Kolbl in Maji Rome. V letu 2025 se je uspešno uvrstil v finale oddaje Virtuoso 10th Anniversary, ki je potekal v Budimpešti, in katere člani komisije so mednarodno uveljavljeni glasbeniki, kot so P. Domingo in S.Hauser. V finalu je ob spremljavi simfoničnega orkestra zaigral 3. stavek violinskega koncerta P. I. Čajkovskega.

Filip Runjak je pričel z učenjem klavirja pri petih letih pri profesorici Moniki Vehovec, v zadnjem letu pa je njegove mentor profesor Siavush Gadjiev na KGB Ljubljana. V sklopu izobraževanja EMARS se izpopolnjuje pri profesorju Rubenu Dalibaltayanu in na seminarjih pri profesorici Juliji Gubaidullini, Nataliji Trull in mnogih drugih. V lanskem letu se je kot solist predstavil v Haydnovem Koncertu v D-duru z godalnim orkestrom Poletne glasbene šole Danice Neuvirt. Uspešno se je udeležil tudi več pomembnih tekmovanj (TEMSIG 2022 – klavir, 1. nagrada in Zlato priznanje, TEMSIG 2023 – komorne skupine, 2. nagrada in Zlato priznanje, Merci Maestro 2022, 1. nagrada, Mednarodno klavirsko tekmovanje Košice 2023, 2. nagrada). Za svoje dosežke je v lanskem letu prejel Korunovo nagrado GŠ Velenje.

Več informacij:

  • Pričetek: 25. junij 2025 ob 19:30
  • Konec: 25. junij 2025
  • Lokacija: