Prenova strategije upravljanja kapitalskih naložb države je nujna, a jo je treba izvesti previdno in ob usklajevanju z vsemi deležniki, so vlado pozvali v poslanski skupini SD. Poudarili so, da prenovljena strategija ne bi smela "odpirati vrat za nove privatizacije". Vlado so pozvali tudi k preučitvi možnosti nadgradnje krovnega zakona o SDH.

Strateški akt celostno vpliva na način upravljanja premoženja države

Nadgradnja strategije upravljanja kapitalskih naložb države je po mnenju SD nujna tako zaradi njene zastarelosti kot zaradi nadaljnjega preglednega in kakovostnega upravljanja državnega premoženja, so zapisali v pobudi vladi.

Ta strateški akt po njihovih besedah celostno vpliva na način upravljanja premoženja države. Zlasti pri klasifikaciji (strateške, pomembne in portfeljske naložbe) ter ciljih in kazalnikih poslovanja ima tudi pomemben pravni učinek na status in poslovanje vsakega od vključenih podjetij. "Socialni demokrati vas zato pozivamo k posebej potrpežljivemu usklajevanju predloga z vsemi deležniki," so navedli.

Veliko samostojnosti pri razpolaganju s premoženjem v njegovem upravljanju

Pri pripravi besedila prenovljene strategije bi morala vlada po njihovih besedah ravnati z največjo skrbnostjo. DZ namreč nima možnosti spreminjati ali dopolnjevati predloženega besedila, temveč ga lahko le sprejme v predlagani obliki ali ga zavrne.

"Prav tako opozarjamo vlado, da gre pri strategiji za strateški dokument s praviloma daljšim rokom trajanja, ki ga bo izvrševalo več vlad. Zato ni pomembno le, kako ga nameravajo izvrševati trenutno odgovorni, temveč tudi za to, kako ga bodo izvajale prihodnje vlade in odgovorni na SDH," so zapisali.

Zakon namreč daje Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) veliko samostojnost pri razpolaganju s premoženjem v njegovem upravljanju. "Socialni demokrati se še predobro spomnimo tolmačenj nekdanjih vodstev, ki so na primer oznako portfeljska naložba razumeli kot naložbo za odprodajo. Zato v prenovljeni strategiji ne želimo odpiranja vrat za nove privatizacije," so poudarili.

Vlado pozivajo, naj v javni obravnavi predloga poskrbi za dialog z vsemi ključnimi deležniki, še zlasti s sindikati in sveti delavcev v podjetjih v državni lasti, ter upošteva njihove predloge. Opravi naj skrben razmislek o ustreznosti kvalifikacije kapitalskih naložb in vsako morebitno spremembo dobro utemelji, vsa podjetja pa ustrezno zavaruje pred privatizacijskimi pritiski.

Potrebno vključiti konkretnejše cilje in kazalnike uspeha za podjetja

Vlada bi morala po njihovem mnenju v predlog strategije, ki ga bo poslala v DZ, po posvetovanju z deležniki vključiti tudi konkretnejše cilje in kazalnike uspeha za podjetja, označena kot strateška ali pomembna, ter učinkovitejše vzvode nadzora in vplivanja uporabnikov na kakovost in uporabniško izkušnjo storitev, ki jih izvajajo ta podjetja. Poleg tega bi morala preučiti možnosti nadgradnje krovnega zakona o SDH, v katerem bi zagotovila večjo vključenost zaposlenih v državnih podjetjih v njihovo upravljanje.

Ministrstvo za finance je namreč pripravilo osnutek prenovljene strategije upravljanja državnih naložb. Med drugim predvideva, da bi se Pošta Slovenije in Zavarovalnica Triglav iz strateških preselili med pomembne naložbe, kjer bi se znašel tudi Telekom Slovenije. Minister Klemen Boštjančič je ob tem poudaril, da v ozadju prekvalifikacije Pošte Slovenije in Zavarovalnice Triglav niso težnje po prodaji obeh podjetij.

STA