Predpisovanje očal je v pristojnosti oftalmologa ziroma okulista, ki deluje v okviru javne zdravstvene mreže, bodisi kot del javnega zavoda ali kot zasebnik s koncesijo. Po pregledu vida se očala predpišejo s pomočjo Naročilnice za pripomoček za vid, ki jo zavarovana oseba prejme in s katero lahko prosto izbere optiko za prevzem očal.

Nekateri pregledi se lahko opravijo brez napotnice

Iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije so za naš medij Maribor24 sporočili, da pri pregledu zaradi ugotavljanja vida oziroma predpisovanju očal pri otrocih veljajo določene specifike na podlagi stališča Razširjenega strokovnega kolegija za oftalmologijo, ki ga je podprl tudi RSK za pediatrijo:

  • za otroke do 7. leta starosti se vedno izda napotnica za oftalmološki pregled,
  • če je na sistematičnem pregledu otrok v starosti od 7. do 15. leta ugotovljen slabši vid otroka, izdaja napotnice za pregled vida in predpis očal oziroma kontaktnih leč, ni vedno potrebna, ampak se pregled lahko opravi brez napotnice,
  • kadar je strokovno utemeljeno in potrebno zaradi pojasnitve težav in očesnega stanja otroka, se pri pregledu zaradi ugotavljanja vida oziroma predpisovanja očal, lahko opravijo naslednje storitve: merjenje refrakcije v cikloplegiji, ki obenem omogoča pregled očesnega ozadja v midriazi, in ortoptične preiskave.

Ko zavarovana oseba po opravljenem pregledu pri oftamologu prejme Naročilnico za pripomoček za izboljšanje vida se po očala odpravi v optiko, ki ima z ZZZS sklenjeno pogodbo. Te optike imajo v svojih prostorih nameščeno posebno nalepko, da so pogodbeni dobavitelj ZZZS. 

Dobavitelje medicinskih pripomočkov, med katerimi so tudi optike najdete na spletni strani - Seznam dobaviteljev medicinskih pripomočkov.

Zavarovalnica krije stekla in okvirje na podlagi kriterijev

Zavarovana oseba si sama izbere optiko pri kateri bo naročila izdelavo očal, kot tudi okvirjev, omejena je zgolj s cenovnim standardom, do katerega ZZZS krije nabavo očal. Od 1. 5. 2024 se uporablja nov seznam medicinskih pripomočkov, medicinskimi kriteriji, pooblastili, postopki in cenovnimi standardi, podrobnosti najdete tukaj.

Tako lahko otroci z ametropijo brez astigmatizma očala z mineralnimi ali plastičnimi stekli prejmejo od 12 mesecev do izpolnjenega 15 leta in do 24 mesecev po 15. letu. Medtem se morajo očala nahajati v določenem cenovnem razredu:

[[image_3_article_65919]]

Zavarovana oseba si sama izbere optiko pri kateri bo naročila izdelavo očal, kot tudi okvirje, omejena je zgolj s cenovnim standardom, do katerega ZZZS krije nabavo očal. Zavarovana oseba lahko pregled za očala na podlagi napotnice in nakup očal opravil tudi v tujini. Vlogo najdete na povezavi Zdravljenje v drugi državi članici EU na podlagi predhodno izdane napotnice.

V primeru, da si zavarovana oseba izbere očala, ki so dražja od cenovnega standarda, mora razliko med cenovnim standardom in dejansko ceno očal doplačati sama. Glede možnosti popravljanja doplačila v obrokih se zavarovana oseba obrne na izbrano optiko. "Priporočamo, da si zavarovana oseba izbere očala pri optiki, ki zagotavlja očala v višini cenovnega standarda, saj ji v tem primeru ne bo potrebno plačati oziroma doplačati ničesar," so sporočili iz ZZZS.