Marsikdo se po košnji travnika ali obrezu grmovja sprašuje, kam s pokošeno travo in zelenim obrezom. Nekateri se zatečejo k enostavni rešitvi in odpadke odpeljejo v gozd ali jih pustijo nekje v naravi, kar lahko mariborski sprehajalec opazi kar pogosto.

Pa vendar pa to ni pravilen način ravnanja z zelenimi odpadki, saj lahko ima v gozdu ali na drugih mestih v naravi odložena pokošena trava škodljive posledice za okolje.

Posledice za naravo so lahko usodne

V podjetju Snaga opozarjajo, da odlaganje trave in ostalega zelenega odreza v gozd ni zaželeno. Tovrstno dejanje lahko povzroči precejšnjo škodo gozdnemu ekosistemu. Med drugim se lahko s tem razširijo invazivne rastlinske vrste, ki izrinjajo avtohtone in ogrožajo biotsko raznovrstnost.

Prav tako lahko zeleni odpadki predstavljajo vir rastlinskih in bakterijskih bolezni, kopičenje večjih količin trave v sušnih obdobjih pa lahko celo povzroči samovžig in požar.

Kam z zelenimi odpadki? 

Kaj torej storiti z zelenimi odpadki? Snaga ponuja različne alternativne rešitve, med katerimi izpostavijo že poznano odlaganje odpadne trave oziroma drugega zelenega obreza v posode za biološke odpadke; oddajo v zbirne centre; med najbolj trajnostnimi rešitvami pa je gotovo domače kompostiranje.

Izpostaviti velja, da se je mogoče v primerih večjih količin pokošene trave ali zelenega obreza vselej obrniti na podjetje Snaga ter se dogovoriti za odvoz odpadkov, na kar v podjetju pogosto ponudijo tudi popust.

Tako v podjetju dodajo še, da Snaga v sklopu zelenih opravil ponuja tudi svetovanje in načrtovanje podiranja dreves, mulčenje večjih površin, obrezovanje živih mej ter košnjo manjših zelenic.