Na Mariborskem Pohorju so danes slovesno odprli 7,5 milijona evrov vredno investicijo v vmesno postajo krožne kabinske žičnice in novo štirisedežnico Ruška na Arehu. Za razvoj celoletne ponudbe so prejeli skoraj šest milijonov evrov državnega denarja. Ob omenjenih investicijah so poskrbeli za podaljšanje turistične sezone na Pohorju tudi z izgradnjo treh novih prog za gorsko kolesarstvo ter postavitvijo gibalnih parkov in trase za gorski go-kart. Ob tem so zagotovili kartomate za prodajo vstopnic za outdoor park, postavili usmerjevalne table in nabavili interaktivne mobilne aplikacije za gorske kolesarje.

Slavnostni dogodek je popestril tudi ponosni Štajerec Alfi Nipič, ki za sebe trdi, da je velik ljubitelj Pohorja. “Skrbeti bi morali, da bi Pohorje res dihalo. S tistimi pljuči, ki nam jih ponuja. Sam vedno rečem, da so to (Pohorje) največja Štajerska pljuča. Do tega hriba moremo imeti spoštljiv odnos. Tudi, če določene stvari niso urejene in niso dokončane,” je sam dejal. Bil pa je tudi nekoliko kritičen, saj je pokomentiral, da bi Pohorje onkraj meja veliko bolj izkoristili.

Štirisedežnica bo lahko prevažala do 1400 smučarjev na uro

Kot je povedal Ranko Šmigoc, direktor Marproma, mariborskega občinskega podjetja, ki upravlja žičniške naprave na Pohorju, so obratovalno dovoljenje za obe napravi že prejeli. “Edino, kar nam trenutno manjka, je sneg, a upamo, da se bo tudi to v naslednjih dneh uredilo in da bomo lahko novo sedežnico tudi zagnali,” je dodal po testni vožnji v družbi državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Matevža Frangeža, mariborskega župana Saše Arsenoviča in ruške županje Urške Repolusk. Ob tem je pojasnil, da so z omenjeno naložbo lahko zamenjali kar 47 let stari vlečnici Orel in Ruška. Nadomestili so ju z novo Leitnerjevo štirisedežnico z zmogljivostjo prevoza 1400 smučarjev na uro. Po njegovem bo to lep prispevek k zmanjšanju gneče, ki je bila na tej priljubljeni progi pogosta.

Mesto podira rekorde

Da je investicija velikega pomena ne le za Maribor, pač pa za celotno Pohorje, pa je poudaril župan Arsenovič ter pozdravil tudi državno podporo v podobne investicije tudi na ostalih treh pohorskih smučiščih – Rogli, Kopah in Treh kraljih. Po njegovih besedah je to tudi rezultat povezovanja občin in ostalih deležnikov v sklopu Partnerstva za Pohorje, preko katerega si prizadevajo za razvoj celoletnega trajnostnega turizma. “Ko smo pred petimi leti razmišljali kaj lahko storimo za razvoj severne meje, smo se zavedali, da vsak od nas lahko sanja, ampak da lahko le skupaj postavimo te sanje v realnost,” je pojasnil.

Imamo nekaj, kar drugi nimajo. Imamo neokrnjeno naravo. Ni zastonj slogan Pohorja “Free your mind” ali “Osvobodi misli”. Pozabi svoj telefon, pozabi položnice, pozabi politiko, pozabi skrbi in bodi samo z naravo in s svojo družino. Hodi, se sprehajaj in sanjaj o lepši prihodnosti.

Manjka le sneg. Podnebne spremembe so tukaj. Temu žal ne moremo uiti, lahko pa se jim prilagodimo in skupaj poskrbimo za to, da bo Pohorje s takimi investicijami prispevalo dodatna delovna mesta,” je še dejal Arsenovič. Izrazil pa je tudi veselje ob svežih podatkih letošnjega turističnega izkupička v mestu, potem ko so že po enajstih mesecih prvič presegli pol milijona nočitev.

Veliki načrti za prihodnost

“Končno je torej prišel dan, ko lahko rečemo, da v Rušah stopamo na novo pot razvoja Pohorja. V občini smo že nekaj let nesrečni, da se razvoj tega območja ni premaknil naprej. Sami želimo spodbuditi tako lastnike, kot gostinske ponudnike, da k razvoju Areha in celotnega Pohorja stopajo celostno. V letošnjem letu smo tudi pridobili gradbeno dovoljenje za dva objekta, ki ležita na smučišču Ruška. Upamo, da se v naslednjem letu že razveselimo nove gostinsko-turistične ponudbe,” je dejala županja Urška Repolusk.

Slovesnega odprtja se je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Frangež, tudi sam Mariborčan. Izrazil je veselje, da jim je skupaj z devetimi smučarskimi središči uspelo v celoti izkoristiti evropski denar za modernizacijo in njihovo preobrazbo v celoletne turistične destinacije. S koncem leta namreč poteče rok za uporabo sredstev. Kot je spomnil, so slovenska smučišča letos izvedla za 76,5 milijona evrov investicij v kakovostno infrastrukturo, celoletno ponudbo in bogatejša doživetja. Pri tem pa jih je država podprla z dobrih 55,4 milijona evrov. To je po njegovih besedah le del širšega vlaganja v turizem, saj trenutno po vsej državi poteka za 360 milijonov evrov naložb, zlasti v nastanitve višje kakovosti. “S tem bomo uresničili naš strateški cilj in premaknili našo turistično ponudbo v to, čemur pravimo petzvezdično doživetje, saj smo vrhunska vinska, kulinarična in doživljajska destinacija. S tem bomo k nam privabili zahtevnejše goste, ki bodo za naše storitve pripravljeni plačati več,” je pri tem dodal.

Ne smemo pozabiti, da Pohorje živi, zato ker ga z življenjem polnimo Mariborčani in Mariborčanke.