Lista kolesarjev in pešcev (LKP) se je po štiriletni aktivni prisotnosti v mestnem svetu preoblikovala v stranko in bo prvič predlagala tudi svojega županskega kandidata – Josipa Rotarja. Še naprej se bo zavzemala za več pravic kolesarjev in pešcev v prometu ter izboljšanje pogojev za razvoj in načrtovanje človeku bolj prijaznega in kulturnega mesta Maribor, so pojasnili. Za ustanovitev stranke ter kandidaturo so se odločili po tehntnem premisleku, saj je pomembno, da v politiki na lokalni ravni sodelujejo ljudje, ki v mestu živijo, delajo in ga imajo radi.
Želijo si napredno, samozavestno mesto
Razložili so tudi, da je namen LKP je odslej delovati kot mrežna povezovalna stranka sorodnih iniciativ v različnih lokalnih okoljih. Več o tem vam so predstavili danes na tiskovni konferenci: “Maribor je lahko uspešno, napredno in samozavestno mesto, takšno, v katerem ljudje radi živijo, v njem ustvarjajo in so nanj ponosni. Verjamem, da lahko Maribor postavimo na zemljevid razvitih, urejenih in kulturnih srednjeevropskih mest. In da je Maribor lahko mesto z najmočnejšim karakterjem in dušo med vsemi mesti v Sloveniji in širši regiji. Kako bom to dosegel? V prvi vrsti s povezovanjem in sodelovanjem. Premalo nas je, da bi si lahko privoščili spore in konflikte. Politiki, ki temelji na konfliktnem, prepirljivem in histeričnem pristopu, je potrebno reči ne.”
Povezovanje med meščani jim je najpomembnejše
“Ker takšna politika ne vodi k rešitvam, ampak je del problema. Zaradi takšnih pristopov je Maribor stagniral in dopustil, da ga druge slovenske občine v razvoju prehitevajo. Prav zaradi takšne politike se dobre ideje pogosto izjalovijo in so zasmehovane. Ukvarjati se moramo z rešitvami, ne pa sami s seboj. Kot župan Maribora se bom zavzemal za dobro sodelovanje med vsemi političnimi silami v m svetu. Moja naloga bo, da prepričati v projektom ter vse zaposlene v mestni upravi, da sledijo naši skupni viziji in mi pri mojem delu pomagajo,” je še dodal Rotar.
Svojo najpomembnejšo nalogo vidi v tem, da povezujem meščane: “Da sem sposoben organizirati in uporabiti znanje ljudi, njihovo energijo in željo, da Maribor stane mesto po meri ljudi. Do vseh meščanov, vseh socialnih, generacijskih in drugih ciljnih skupin bom zato deloval vključevalno. Participacijo bom postavil na prvo mesto, da se povrne zaupanje med prebivalci in mestno upravo in da se projekte začne voditi na način partnerstva in sodelovanja. Menim, da mora biti župan več prisoten med ljudmi kot v pisarni. Če bodo izpolnjeni ti osnovni pogoji, bomo lahko skupaj naredili veliko projektov, hkrati pa sproti reševali težave, ki se bodo pojavljale.”
Kaj bo naredil?
“Projekte, ki se v Mariboru niso realizirali, je potrebno zaključiti. Pri tem ne bomo iskali krivcev, ampak rešitve. Potrebno je najti rešitev za Mariborsko knjižnico, sanirati številne športne objekte, vključno z dvorano Tabor in Ljudskim vrtom, potrebno je sanirati ceste, kolesarske steze in pločnike, javno razsvetljavo, poskrbeti za delovanje šol, kulturnih institucij in številnih drugih pomembnih elementov, ki skrbijo za nemoteno opravljanje funkcij našega mesta. Ob tem pa se zavedam, da je potrebno začeti z bolj resnim pristopom tudi pri investicijah in razvoju. Zato bom dajal poudarek predvsem tistim projektom, ki predstavljajo dodano vrednost in lahko prispevajo k multiplikativnim učinkom za mesto. Gradnja kolesarskega križa in dopolnjevanje kolesarskega omrežja je ena izmed teh, saj se bodo učinki teh investicij močno poznali na številnih področjih. Prav tako je potrebno vlagati v urejanje mestnih površin, tako v samem središču, kot tudi v številnih mestnih četrtih in krajevnih skupnostih.”