S 44-letno Mariborčanko smo se dotaknili zadnjega svetovnega prvenstva, kjer je njena hči, Katja Fain dosegla 5., 9. in 10. mesto v disciplinah 200m, 400m in 1500m prosto. Nismo tudi preskočili vprašanja o tem, kakšna je bila vrnitev v Avstralijo, kjer se je med drugim tudi rodila Katja Fain in kaj je Metko Sparavec Malenko razočaralo na samem svetovnem prvenstvu.

Metka Sparavec Malenko je bila trenerka leta 2021. Foto: Plavalna zveza Slovenije

Imate občutek, da danes peto mesto na SP v plavanju nima poštene pozornosti?

“To je v bistvu od nekdaj. Ves čas se borimo, še iz mojih časov, da bi bilo plavanje bolj prepoznavno. Plavanje je eden od najbolj razširjenih športov, na letošnjem svetovnem prvenstvu so nastopili tekmovalci iz 180 različnih držav. V mojih časih je bilo morda manj konkurence v tem smislu, manj športov.”

Glede (medijske) pozornosti, če primerjate plavanje z zimski športi v Sloveniji.

“Da ne bo pomote, vedno navijam za naše tekmovalce. Ampak, dobra je ta primerjava z zimskim športom, ker tam dobijo že za nastope na svetovnih pokalih bistveno več pozornosti kot plavalci. Mi smo bili večkrat na stopničkah v svetovnem pokalu, pa med osem, vendar to gre preprosto mimo. Ne vem kaj lahko športniki naredimo več kot to, da dosegamo dobre rezultate.

Ilka Štuhec je bila peta v svetovnem pokalu, Katja pa peta na svetovnem prvenstvu, pa dobi smučanje preprosto več pozornosti, bolj odmeva. Zakaj je to tako, ne vem, se pa vsi strinjamo, da so svetovna in evropska prvenstva nad svetovnimi pokali.”

V Avstraliji pred začetkom prvenstva. Foto: osebni arhiv

Če se dotaknemo še priprav, omenili ste 10-dnevno adaptacijo.

“Pravijo 1 dan ena ura, torej 10 dni 10 ur, da prideš v neki ritem, da se telo adaptira in navadi na ritem zjutraj – popoldan – zvečer. Odgovornim sem dejala tudi, da nima smisla, da gremo tja, če tega ne opravimo.”

Kdo je vama plačal teh 10 dni?

“PK Branik Maribor. V bistvu sedem dni, tri dni, pa sami.”

Kako je s sponzorji?

“Katja nima sponzorjev. V bistvu se opravičujem, Unifit edino. Preko mednarodne krovne organizacije v vaterpolu in mednarodnega olimpijskega komiteja dobiva štipendijo do olimpijskih iger.”

Zakaj ni bilo TV prenosa?

“RTV je bil na Evropskem prvenstvu, sedaj pa so se odločili, da ne bodo prenašali. Težko kaj več komentiram.”

Katja in Metka v Beogradu, leta 2021.

Pričakovali smo tiskovno konferenco ponovno v Mariboru?

“To je vedno tako težko. Edina tiskovna, ki je bila v Mariboru, je bila lansko leto po EP, ko je dobila medaljo. Seveda bi si želeli več tega v Mariboru, ker na koncu vse to delamo za njo.”

Zakaj spoštujemo samo stopničke?

“Čudni smo. Gledam Avstralke, ki so vajene osvajati medalje. Pride njihova plavalka na koncu sedma, osma, seveda razočarana, ampak novinarke v delu za medije slišite, da rečejo “woow, bravo, super.” Pri nas pa, žal, da danes ni finala za Slovence, ali pa žal samo deveta. Dajmo izpostaviti dobro. Deveta je bila. Osem jih je bilo samo pred njo. Že to, da prideš na svetovno prvenstvo je velik uspeh, da si pa zraven, pri samem vrhu, pa moramo bolj cenit.”

Gremo k lepšim temam. Kakšna je bila vrnitev v Avstralijo?

“Nič kaj lepa (smeh). Pričakovala sem več.”

Kaj vas je zmotilo?

“Prevozi so bili obupni, vedno smo morali čakati na avtobuse. Prehrana je bila slaba. Vedela sem, da nimajo neke svoje kuhinje, ampak vseeno pričakuješ, da ko greš na Svetovno prvenstvo, da bodo poskrbeli, da si čim bolj blizu “svoji” hrani. Organizacijsko sem pričakovala več.”

Kaj pa tekmovalno?

“Kot trenerka vidim še veliko rezerve. Imam neko vizijo in program po katerem delava. Na treningu kaže določene stvari, potem se pa na tekmi ne uresničijo.”

V prvem finalu je Katja odplavala državni rekord, dosegla peto mesto, ste bili zadovoljni?

“Ja, seveda. Računali sva na tri uvrstitve med osem.  S trenerska vidika lahko rečem, da lahko da še več, je pa res, da potem sledijo samo še medalje. Tri uvrstitve med top deset na svetu so lepi dosežki, ampak kot pravim, ima še rezerve in verjamem, da je lahko še samo boljša.”

Druga dva nastopa na 200 m in 1500 m prosto?

“Za njo je to ogromna razlika. 200 m je za Katjo v bistvu šprint, medtem ko 1500 m neki drugi tempo. Najti tisto kombinacijo, da si hiter, ni lahko. Ona ni toliko hitra kot nekatere, ki tekmujejo samo na 200 metrov. Ustrezajo ji daljše razdalje.”

Po dolgem času ste nastopali ponovno na odprtem.

“Res je, nekaj časa smo sedaj plavali samo noter. Mednarodna plavalna organizacija priporoča, da se zaradi vseh okoliščin organizira na zaprtem. Zadnja dva prvenstva sta bila na odprtem.”

Dobri rezultati ob koncu leta so tudi lepa popotnica za 2023 in lovljenje norme za OI 2024?

“Prva tekma je mariborski miting, ki bo od 3. do 5. marca. Od prvega marca se lahko začnejo loviti Olimpijske norme, katero Katja vsekakor ima. V letu 2023 sta ključna dogodka svetovno prvenstvo v velikih bazenih na Japonskem in konec leta še evropsko prvenstvo v kratkih bazen v Romuniji.”

Že vesta, kaj bosta plavali na OI v Parizu?

“Ni še znan razpored, tako, da ne veva še točno. Prednost bo na teh njenih disciplinah, zagotovo 400m prosto. Bomo videli. Če bo imela več norm, se bomo morali odločat.”

Ob koncu, povejte nam Vaše mnenje o Pristanu. Teče ali ne teče. Kako je s pogoji?

“Če dežuje, res teče notri, ampak moram reči, da imamo v Pristanu dobre pogoje. Imamo 50-meterski bazen, imamo vse kar potrebujemo. Edino, s čim imamo včasih težavo je klor in se težje diha, kašlja, ne moreš odplavati treninga. Sicer pa nas nič drugega ne moti. Urnik usklajujemo, imamo vse kombinacije, tako da lahko rečem, da imamo dobre pogoje.”