Vrtci se odpirajo za vse otroke, v šole pa se vračajo vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol.
Dijaki prvih treh letnikov pa se bodo šolali po modelu C, kar pomeni, da se bo polovica oddelkov prvih treh letnikov srednjih šol en teden šolala v šoli, druga polovica pa na daljavo, naslednji teden pa se bodo zamenjali.
Dijaški domovi so že včeraj odprli svoja vrata
Na višjih strokovnih šolah, univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih so omogočeni izpiti in seminarji do največ deset študentov, laboratorijske vaje in individualni pouk. Študentski domovi so odprti za študente, ki opravljajo obveznosti na fakulteti, imajo stalno prebivališče v študentskem domu, študentske družine, študente tujcev in gostujoče profesorje, ki jim je zaradi trenutnih varnostnih razmer onemogočena vrnitev v kraj stalnega bivališča.
V glasbenih šolah je dovoljen individualni pouk ter izvedba pouka baleta in sodobnega plesa, ob pogoju, da je med udeleženci zagotovljena medsebojna razdalja vsaj dva metra.
Maske so povsod v šoli obvezne za učenke in učence od 6. do 9. razreda, za zaposlene ter za dijake in študente, otroci od 1. do vključno 5. razreda pa maske nosijo v skupnih prostorih ter pri gibanju po šoli. Za vse učence in dijake nošnja mask ni več obvezna pri pouku športa.
Zaposleni v zavodih se enkrat tedensko testirajo s hitrimi testi, razen če so cepljeni ali so preboleli covid-19.
V petek pričetek samotestiranja v šolah
Minister za zdravje Janez Poklukar je pred dnevi na novinarski konferenci potrdil, da se bodo dijaki samotestirali v šoli. S samotestiranjem in poučevanjem o njem bodo začeli v petek, 16. aprila. V šoli se bodo samotestirali tudi učenci tretjega triletja, je dejal. Teste bo Slovenija nabavila iz skupnega razpisa EU.
Po besedah Poklukarja so se za samotestiranje dijakov v šoli odločili na podlagi predloga stroke in praks nekaterih tujih držav. “Tukaj ni zadržkov, da ne bi mogli pravilno in zadostno izvesti tega ukrepa v šolah. Pri tem pa je ključno, da dobre prakse učenci, dijaki in verjamem, da kdaj tudi študentje, prenašajo eden na drugega,” je dejal.
V šolah se bodo testirali tudi učenci tretjega triletja osnovnih šol, a točnega dneva začetka iz ministrovega odgovora ni bilo mogoče razbrati. Po ministrovih besedah je model povzet po Avstriji, kjer se učenci prvega triletja testirajo doma, učenci drugega in tretjega triletja pa v šoli.
Testiranje bo prostovoljno
Po besedah ministra skušajo metodo te dni čim bolj predstaviti, zato verjame, da bo v naslednjih dneh in tednih dobila vedno več privržencev med učenci, dijaki ter njihovimi starši in učitelji. Testiranje bo prostovoljno. “Verjamem namreč, da smo zrela družba in da ni treba predpisovati tako pomembnih javnozdravstvenih ukrepov z dekretom,” je dejal. Njihov namen je prebivalce izobraziti, da sami spoznajo, s katerimi ukrepi lahko pripomorejo, da bi vsi skupaj živeli čim bolj normalno kljub epidemiji, je dodal.
Testi, ki jih bo kupila Slovenija, so bili po besedah ministra izbrani na skupnem razpisu EU, na katerega se je Slovenija prijavila že lani. V kolikor se bomo družbeno odgovorno odločili, da tak princip samotestiranja uveljavimo tudi pri odpiranju drugih družbenih aktivnostih, denimo gospodarstvu, bomo korake nadaljevali tudi v tej smeri, je dejal.