Po sestanku premierja Janeza Janše s predstavniki vzgoje in izobraževanja v začetku januarja so v šolah odprtje pričakovali, saj je bilo napovedano, da bodo spoštovali številke t. i. semaforja. “Zdaj so te prišle v takšno fazo, da je bilo pričakovati odpiranje po regijah, kar se mi zdi zelo zelo pametno,” je še dejal predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva.
Po dolgem mirovanju pričakovane težave
Pečan pričakuje, da bo po “tako dolgem mirovanju seveda nekaj težav, da ponovno poženemo naš voz”. Težave bi se lahko pojavile tudi glede testiranja zaposlenih s hitrimi testi na novi koronavirus, saj bo potrebno testirati veliko število zaposlenih, po zadnjih informacijah pa je testiranje zaposlenih obvezno.
Težave bi se lahko pojavile tudi glede testiranja zaposlenih s hitrimi testi na novi koronavirus, saj bo potrebno testirati veliko število zaposlenih, po zadnjih informacijah pa je testiranje zaposlenih obvezno.
O tem so bile šole po njegovih besedah obveščene v okrožnici. Da je testiranje obvezno za vse zaposlene, ki bodo fizično odšli v šole ali vrtce, ki se prav tako odpirajo v torek, je danes povedala tudi šolska ministrica Simona Kustec.
“Vem, da imajo nekateri iz ne vem kakšnega razloga zadržke do testiranja, čeprav gre za povsem neinvaziven poseg v organizem,” je dejal Pečan. A testiranje bo, kot je poudaril, glede na navodila pristojnih moralo biti izvedeno.
Šole se aktivno pripravljajo na sprejem učencev
Za priprave na testiranje in na začetek pouka imajo šole “nekaj dni več na voljo, kot običajno”, je dodal in ocenil, da večjih težav ne bo. Tudi glede izvajanja pouka po že znanem modelu C meni, da ne bo velikih težav.
Šole se že pripravljajo na ponoven sprejem učencev. Starše o tem obveščajo po elektronski pošti in prek šolskih spletnih strani, kjer med drugim napovedujejo, da bodo razredničarke poklicale oz. kontaktirale starše otrok.
Iz odzivov staršev vidimo, da so mnenja staršev zelo deljena, tako kot so že od začetka epidemije. Za nekatere starše je za odpiranje šol skrajni čas, drugi pa so prepričani, da je to v trenutni epidemiološki situaciji prenevarno.
“Iz odzivov staršev vidimo, da so mnenja staršev zelo deljena, tako kot so že od začetka epidemije. Za nekatere starše je za odpiranje šol skrajni čas, drugi pa so prepričani, da je to v trenutni epidemiološki situaciji prenevarno,” pa so v odzivu za STA glede napovedanega delnega odprtja šol sporočili iz Zveze aktivov svetov staršev Slovenije.
Potrebno spoštovanje ukrepov tudi med prevozi
“Da bodo otroci šli nazaj v šolo, ko bodo izpolnjeni pogoji za rdečo fazo, je že nekaj časa znano in verjamemo, da šole so pripravljene in da bo narejeno vse, da bo šolanje za najmlajše varno,” so navedli.
Če bomo res vsi sodelovali pri čim večjem omejevanju možnosti, da bi virus prehajal med nami, obstaja možnost, da bomo epidemijo obvladali in se bodo v šolo postopno vrnili tudi starejši učenci in dijaki.
Ob tem pa opozarjajo, da za zagotavljanje varnega šolskega okolja nista dovolj le premišljena organizacija dela in upoštevanje ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe zgolj v šolskih prostorih, čeprav je to dvoje predpogoj. Potrebno je spoštovanje ukrepov tudi med prevozi in v okoljih, iz katerih otroci prihajajo v šolo, starši pa morajo poskrbeti, da bodo otroci ob najmanjših znakih okužbe dihal ostali doma, poudarjajo v zvezi.
“Če bomo res vsi sodelovali pri čim večjem omejevanju možnosti, da bi virus prehajal med nami, obstaja možnost, da bomo epidemijo obvladali in se bodo v šolo postopno vrnili tudi starejši učenci in dijaki,” je v odzivu še dodal predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije Anton Meden.