Poslanci Levice so na vlado naslovili pisno zahtevo, da se s 1. januarjem socialna pomoč s trenutnih 298 evrov dvigne na 385 evrov. Kot je na novinarski konferenci povedal poslanec Miha Kordiš, takšna višina predstavlja nekakšno statistično mejo za golo preživetje.
Radi bi pomagali mladim do 26. leta, ki nimajo svojih stanovanj in so zato upravičeno do zgolj 70% socialne pomoči
Z uresničitvijo njihove zahteve bi po Kordiševih besedah pomagali predvsem socialno ogroženim, ki nimajo otrok in ne morajo računati na družinske prejemke. Predvsem pa bi radi pomagali mladim do 26. leta starosti, ki nimajo svojega stanovanja; posledično morajo živeti doma, zaradi česar so upravičeni do zgolj 70 odstotkov socialne pomoči. “Sredstva je potrebno zagotoviti že v proračuni, ki ga bo DZ obravnaval oktobra, če želijo, da se začne višja socialna pomoč izplačevati 1. januarja,” je opozoril Miha Kordiš.
“Socialni prejemki morajo kriti vsaj minimalne stroške in odpravljati absolutno revščino”
Drugi razlog, da so se odločili za zahtevo, je po besedah poslanca predvidevanje, da bo ministrstvo za finance predlagalo nadaljevanje politike varčevanja pri delavskih razredih. “Vlada ves čas ponavlja, da je razlika med plačami in socialnimi prejemki premajhna in s tem izgovorom socialne prejemke drži pod ravnijo minimalnih življenjskih stroškov, minimalno plačo pa pod pragom revščine,” je dejal Kordiš.
V Levici po njegovih besedah na drugi strani zahtevajo, da se vsakemu prebivalcu Slovenije zagotovi dostojno življenje: “Socialni prejemki morajo kriti vsaj minimalne stroške in odpravljati absolutno revščino, vlada in kapital pa naj si delovno silo zagotovita s tem, da povišata plače.” Zahtevajo tudi, da se izračun minimalnih življenjskih stroškov javno objavlja.