Vsak dan več kot ena slovenska družina izgubi bližnjega zaradi samomora. Smrt bližnjega je huda travmatična izkušnja, ki povzroči hudo krizo in stisko, lahko pa pusti tudi posledice, zato svojci večinoma potrebujejo pomoč, solidarnost in razumevanje, predvsem pa okolje, ki lahko veliko pripomore k okrevanju. Samomor je v letu 2016 prizadel 371 družin, v preteklih letih še veliko več.

V zadnjih 40. letih je tako v Sloveniji več kot 120.000 ljudi izgubilo bližnjega zaradi samomora, kar pomeni, da se je s samomorom med najožjimi bližjimi srečal vsak 15. Slovenec. To nas uvršča na visoko mesto med narodi sveta in kliče po solidarnosti, razumevanju in podpori v širši skupnosti.

V Sloveniji prvič organiziran Mednarodni dan solidarnosti z družinami, ki so zaradi samomora izgubile bližnjega

Inštitut Rahločutnost, Zavod Med.Over.Net, združenje Ozara Slovenija in Zavod Pogreb ni tabu letos prvič v Sloveniji 18. novembra organizirajo Mednarodni dan solidarnosti z družinami, ki so zaradi samomora izgubile bližnjega. Tako se tudi v Sloveniji pridružujemo mnogim državam sveta, ki pod okriljem American Foundation for Suicide Prevention že vrsto let organizirajo različne dogodke, s katerimi izražajo solidarnost in opozarjajo na bolečino in stisko, ki jo doživljajo družine po smrti bližnjega družinskega člana zaradi samomora.

Smrt bližnjega zaradi samomora je za žalujoče travmatična izkušnja. “Travma zelo obremeni človeka. Vpliva na to, kako človek doživlja sebe, druge in svet; travma pušča posledice. Če ne dobimo pomoči, se pokažejo posledice, kot so postravmatska stresna motnja, depresija, tesnoba ali zasvojenost,” je pojasnila Violeta Irgl iz inštituta Rahločutnost za okrevanje

V znak solidarnosti se bodo prižgale svečke

V znak solidarnosti s svojci bodo v centrih Ozara razdelili sveče, ki jih bodo posamezniki prižgali doma in izrazili solidarnost s svojci. “Dan bomo simbolno obeležili z deljenjem sveč na socialnih omrežjih,” je pojasnila Andreja Verovšek iz Zavoda Med.Over.Net. Skupen prižig se bo zgodil ob 18. uri.