Zaradi pogostih sprememb ukrepov pri prehajanju državnih meja so policisti vzpostavili posebno kontaktno telefonsko številko, kjer je mogoče preveriti aktualne informacije v zvezi s prehodom meje.

Brezplačna telefonska številka v zvezi z vprašanji glede prehajanja meje in omejitev gibanja: 080 1404
Na telefonsko številko policije 01 514 70 01 pa lahko od ponedeljka do petka, od 8. do 16. ure. pokličete za vprašanja o ukrepih in aktivnostih policistov.

Za prehod meje z Avstrijo potrebna registracija

Za vstop v Avstrijo je potrebna predhodna elektronska registracija. Registracija je obvezna tako za tiste, ki v Avstrijo vstopajo iz epidemiološko nevarnih držav, kot tudi za tiste, ki vstopajo iz epidemiološko varnih držav. Registrirati se je treba elektronsko, vendar ne prej kot 72 ur pred vstopom v Avstrijo. Po registraciji oseba prejme potrditveni e-mail, ki ga predloži na mejnem prehodu in na podlagi katerega lahko mejni organi s pomočjo QR-kode preverijo vnesene podatke. Negativni test, ki ga določene izjeme potrebujejo za vstop, je mogoče naložiti v sistem že ob registraciji. Podatki registracije se hranijo 28 dni po vstopu v Avstrijo, nato pa se zbrišejo.

Da ja registracija eden ključnih pogojev za prehajanje meja, so potrdili tudi na policijski upravi. “Najverjetneje bi vas v primeru, da registracije niste izpolnili, zavrnili avstrijski organi. Registracija je potrebna že več kot mesec dni, in sicer je v veljavo stopila v času, ko so na avstrijski meji zaostrili ukrepe za prehajanje meje. Načeloma izpolnjevanje registracije ni zahtevno, z ustrezno izpolnjeno registracijo, pa pri prehajanju meje ni nikakršnih težav. Tudi v primeru, da gre za starejše osebe, ki naprave za izpolnjevanje registracije nimajo, izjem ni in v primeru, da niso registrirani, ne bodo mogli čez mejo,” so pojasnili na Policijski upravi.

Za vstop iz Slovenije sta obvezni 10-dnevna karantena in predložitev negativnega hitrega antigenskega testa, ki ne sme biti starejši od 48 ur, ali PCR-testa, ki ne sme biti starejši od 72 ur. Oseba lahko v Avstrijo vstopi tudi brez testa in ga naknadno opravi v Avstriji v 24 urah po vstopu.

Najverjetneje bi vas v primeru, da registracije niste izpolnili, zavrnili avstrijski organi. Registracija je potrebna že več kot mesec dni, in sicer je v veljavo stopila v času, ko so na avstrijski meji zaostrili ukrepe za prehajanje meje. Načeloma izpolnjevanje registracije ni zahtevno, z ustrezno izpolnjeno registracijo, pa pri prehajanju meje ni nikakršnih težav. Tudi v primeru, da gre za starejše osebe, ki naprave za izpolnjevanje registracije nimajo, izjem ni in v primeru, da niso registrirani, ne bodo mogli čez mejo.

Karantena se lahko predčasno zaključi ob predložitvi negativnega testa (PCR-test ali hitri antigenski testi), ki je lahko opravljen 5. dan po nastopu karantene. Če je bila oseba ob vstopu v Avstrijo napotena v 10-dnevno karanteno, lahko iz Avstrije odpotuje pred zaključitvijo karantene.

Za otroke, ki so mlajši od 10 let, veljajo enaki pogoji kot za starše, ki jih spremljajo, razen obvezne predložitve negativnega testa. Osebe, ki mejo prehajajo redno iz poslovnih ali osebnih razlogov, za vstop v Avstrijo potrebujejo negativni test, ki ne sme biti starejši od 72 ur. Med te izjeme sodijo dnevni in tedenski migranti, študentje, šolarji in redni družinski obiski. Navedeno velja za vstope iz držav z visoko stopnjo incidence, med katere sodi tudi Slovenija.

Hrvaška z junijem uvaja zelena potrdila

Ob vstopu na Hrvaško iz Slovenije je treba predložiti negativni izvid PCR-testa ali hitrega antigenskega testa, ki pa mora biti kot ustrezen naveden na skupnem seznamu HAT-testov, ki so ga države EU-ja vzajemno priznale in ga je objavila Evropska komisija. Na izvidu HAT-testa morata biti vidna proizvajalec testa in/ali tržno ime testa. V nasprotnem primeru test ne bo sprejet kot verodostojen. Rezultati testov pa ne smejo biti starejši od 48 ur (od časa odvzema brisa do prihoda na mejni prehod).

Še ena možnost je opravljen PCR- ali hitri test takoj po vstopu v Hrvaško (na lastne stroške) ob obvezni samoosamitvi do prejema izvida testa.

Mejo je mogoče prečkati tudi s potrdilom o cepljenju za osebe, ki so pred več kot 14 dnevi prejele drugi odmerek cepiva proti covidu-19 (enako velja za cepivo, prejeto v enkratnem odmerku, npr. cepivo Johnson & Johnson). Prav tako lahko mejo brez negativnega testa in samoizolacije prehaja oseba, ki je prebolela covid-19 (in ima zdravniško potrdilo ali pozitiven PCR-test oz. hitri antigenski test), test pa je bil pred največ 180 dnevi, a je vsaj 11 dni starejši od datuma prihoda na mejni prehod, ali zdravniško potrdilo o preboleli bolezni.

Hrvaški notranji minister Davor Božinović je danes sporočil, da bo Hrvaška s 1. junijem pripravljena izdajati digitalna zelena potrdila zaradi lažjega potovanja čez mejo. Vstop na Hrvaško bo znova možno napovedati na spletni strani entercroatia.mup.hr, da bi tako lahko pospešili nadzor in pretok potnikov čez mejne prehode.

Otroci, mlajši od sedmih let, ki potujejo s staršem, ne potrebujejo negativnega testa za vstop v državo.

Izjeme pri vstopu na Hrvaško veljajo za delavce, ki opravljajo ključne naloge, vključno z zdravstvenimi delavci, obmejnimi in napotenimi delavci ter sezonskimi delavci pod pogojem, da ne ostanejo na Hrvaškem oziroma zunaj Hrvaške več kot 12 ur, za učence in študente, ki dnevno potujejo v tujino, za pomorščake in delavce v transportnem sektorju, kot so vozniki tovornjakov, ki dostavljajo blago ali so v tranzitu, za diplomate, humanitarce, osebje mednarodnih organizacij … osebe, ki potujejo zaradi nujnih družinskih ali poslovnih razlogov, vključno z novinarji pri opravljanju svojih nalog, potnike v tranzitu, ki morajo zapustiti Hrvaško v 12 urah po vstopu, bolnike, ki potujejo zaradi neodložljivih zdravstvenih razlogov, in otroke, mlajše od sedmih let, ki potujejo s staršem/skrbnikom, če izpolnjujejo pogoje za vstop.

Hrvaški notranji minister Davor Božinović je danes sporočil, da bo Hrvaška s 1. junijem pripravljena izdajati digitalna zelena potrdila zaradi lažjega potovanja čez mejo. Vstop na Hrvaško bo znova možno napovedati na spletni strani entercroatia.mup.hr, da bi tako lahko pospešili nadzor in pretok potnikov čez mejne prehode, poroča STA.

Kako se izogniti 10-dnevni karanteni ob povratku v Slovenijo?

Avstrija in Hrvaška sta na slovenskem rdečem seznamu držav, za katere velja, da se iz njih vse prišleke napoti v desetdnevno karanteno. Le tej pa se je mogoče izogniti, če se ob prehodu meje predloži dokazilo o negativnem rezultatu PCR-testa, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa in je bil izdan v državi Evropske unije ali schengenskega območja, v Združenem kraljestvu, v ZDA, Avstraliji, na Novi Zelandiji, Kanadi, Izraelu ali Rusiji ter Srbiji in Turčiji, če gre za letalski promet.

Karanteni ob vstopu v Slovenijo se lahko izogne tudi z dokazilom o pozitivnem rezultatu PCR-testa, ki je starejši od 10 dni, vendar ni starejši od šest mesecev, ali s potrdilom zdravnika o prebolelem covidu-19 in da od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev ter z dokazilom o cepljenju proti covidu-19, s katerim dokazuje, da je od prejema drugega odmerka cepiva Biontecha/Pfizerja minilo najmanj sedem dni, od drugega odmerka cepiva Moderne najmanj 14 dni, od prvega odmerka cepiva AstraZenece najmanj 21 dni, od odmerka cepiva Johnsona in Johnsona najmanj 14 dni, od drugega odmerka cepiva Sputnik V najmanj 14 dni, kar velja tudi za cepiva Sinovac Biotech in Sinopharm.

Vstop brez karantene in z negativnim rezultatom PCR- ali HAT-testom, ki ni starejši od tri dni od dneva odvzema brisa, je dovoljen državljanom EU-ja ali schengenskega območja, ki prihajajo iz druge članice Evropske unije ali schengenskega območja, kjer je opravljal varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore, oskrbe ali nege družinskih članov, vzdrževalna dela na zasebnem objektu ali zemljišču, ki ga ima v lasti, najemu ali uporabi, in se čez mejo vrača v 72 urah po prehodu meje.

Sedem dni pa sta lahko stara negativna izvida PCR- in HAT-testa za čezmejne migrante ali za tiste, ki vzdržujejo čezmejne stike z otroki in zakonci. Izjeme brez karantene in negativnega PCR-testa pa veljajo za tranzit, prehajanje meje iz nujnih razlogov, čezmejne prevozne šolarjev …

Za prečkanje meje s Srbijo potreben negativni PCR test

Zaradi zaščite pred vnosom nalezljivih bolezni na ozemlje Republike Srbije je tujcem do nadaljnjega dovoljen vstop samo z negativnim PCR testom. Test ne sme biti starejši od 48 ur in mora biti izdan s strani referenčnega laboratorija države iz katere tujci prihajajo oziroma iz katere vstopajo v Republiko Srbijo. Tujci se morajo testirati pred potovanjem in ne ob prihodu v Republiko Srbijo.

 Vstop v Republiko Srbijo iz poslovnih razlogov je mogoč tudi pod naslednjimi pogoji:

Srbija tujim državljanom omogoča vstop iz poslovnih razlogov brez PCR testa pod pogojem da v 24 urah po prečkanju državne meje Gospodarski zbornici Srbije (‘Privredna komora Srbije’) predložijo negativni PCR test ali antigenski test na prisotnost virusa covid-19, ki ga je izdal referenčni laboratorij Republike Srbije.

Gospodarstveniki, ki nameravajo iz poslovnih razlogov obiskati Srbijo, morajo o tem 48 ur pred prihodom obvestiti srbsko gospodarsko zbornico, ki bo informacijo posredovala upravi mejne policije.
Pred prihodom morajo gospodarstveniki poslati memorandum (ki je pravilno podpisan, overjen in registriran) na e-naslov: [email protected] ali izpolniti spletni obrazec.

Za prehajanje meje z Bosno in Hercegovino vizum ni potreben

Slovenski državljani za vstop v Bosno in Hercegovino do 90 dni vizuma ne potrebujejo. Slovenski državljani za vstop potrebujejo potni list ali osebno izkaznico. Osebni dokument mora biti veljaven še vsaj tri mesece po nameravanem zaključku bivanja v BiH. Ob vstopu v BiH je treba predložiti potrdilo o negativnem PCR testu na covid-19, ki v trenutku vstopa v državo ni starejše od 48 ur.