Čeprav bo letošnji pust povsem drugačen od tistega, ki smo ga vajeni, si bodo nekateri vseeno nadeli pustne maske in obeležili enega najbolj priljubljenih slovenskih ljudskih praznikov. Ob tem policisti pozivajo: ne pozabite na varnost!

Med vožnjo ni dovoljeno nositi pustnih mask

Policisti voznike opozarjajo, da med vožnjo v cestnem prometu ne smejo nositi pustnih mask. Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) v 35. členu namreč predpisuje, da voznik med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševal njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. Sem sodijo tudi pustne maske, lasulje, kostumi in podobno.

Za neupoštevanje te določbe je predpisana globa 120 evrov.

Za neupoštevanje te določbe je predpisana globa 120 evrov.

Različni pripomočki sodijo v prtljažnik

Pri nenadnem zaviranju ali prometni nesreči lahko različni pripomočki (deli pustnih mask, palice, orodje in drugi predmeti), ki so v kabini, poškodujejo voznika in potnike v vozilu, zato svetujejo, da jih pospravite v prtljažnik vozila.

Tudi pri mejni kontroli brez mask

Če vozite, ne uživajte alkohola ali drugih psihoaktivnih snovi in zdravil, ki zmanjšujejo sposobnost za vožnjo. »Tistim pa, ki boste uživali alkoholne pijače, svetujemo, da poskrbite za druge, primernejše oblike prevoza,« sporočajo policisti in dodajo: Upoštevajte, da tudi pri mejni kontroli potniki ne smejo nositi pustnih mask.«

Upoštevajte, da tudi pri mejni kontroli potniki ne smejo nositi pustnih mask.

Pri obeležitvi tega ljudskega praznika pa vselej upoštevajte tudi veljavne odloke in ukrepe za preprečevanje širjenja epidemije.

Danes popoldne poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov

Policisti Policijske uprave Maribor bodo s ciljem izboljšanja varnosti v cestnem prometu danes med 16. in 23. uro izvedli poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov. Na tem območju je namreč vožnja pod vplivom alkohola še vedno eden izmed ključnih dejavnikov prometnih nesreč. Namen nadzora, ki bo potekal po metodologiji Promil, je zmanjšanje deleža povzročiteljev prometnih nesreč, ki so pod vplivom alkohola, prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi, ter zmanjšanje števila prometnih nesreč, pri katerih so kot sekundarni dejavnik prisotni alkohol, prepovedane droge ali druge psihoaktivne snovi, so sporočili z mariborske policijske uprave.

Na območju te uprave je delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč lani znašal 9,3 odstotka, kar je podoben delež kot leto prej.

Na območju te uprave je delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč lani znašal 9,3 odstotka, kar je podoben delež kot leto prej.

STA