Vlada Republike Slovenije je pred dnevi določila besedilo predloga Družinskega zakonika in ga posredovala Državnemu zboru Republike Slovenije v obravnavo po rednem postopku. V predlogu so pojem družina zastavili širše.
Starši bi vnaprej izrazili voljo glede osebe, ki naj po njihovi smrti skrbi za otroka
Za družino bi se tako štel tudi nekatere skupnosti življenja otroka z odraslo osebo, ki ni ne njegov starš, niti posvojitelj. Za pojem družine ne bi bila potrebna oba starša. Poleg tega je v novem družinskem zakoniku predlagana ureditev, po kateri lahko sodišče sorodniku trajno podeli starševsko skrb, če je ta pripravljen skrbeti otroka in izpolnjuje pogoje, ki sicer veljajo za posvojitelja. Predlagana je tufi možnost, da bi starši vnaprej izrazili voljo glede osebe, ki naj skrbi za njihovega otroka, v primeru smrti.
Kot so na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zapisali, je ključna novost prenos pristojnosti na sodišča glede odločanja v primerih začasnih odredb in ukrepov trajnejšega značaja, centri za socialno delo pa bodo še vedno odločali o nujnih ukrepih za varstvo koristi otrok.
Uredilo bi se tudi področje mediacije
Na novo se, kot so še dodali, ureja tudi področje družinske mediacije kot način reševanja družinskih sporov, ki se lahko opravi pred, med in po koncu sodnega postopka in to glede vseh družinsko pravnih spornih vprašanj. Med različnimi postopki alternativnega reševanja sporov se je prav mediacija izkazala kot posebno primerna metoda reševanja družinskih sporo