Pred dnevi smo poročali, da zaradi stavke zdravnikov po nekaterih zdravstvenih zavodih, zlasti bolnišnicah že prihaja do težav. Težave se pojavljajo tam, kjer je največje pomanjkanje zdravnikov. Ob splošnem pomanjkanju anesteziologov po državi so tako najbolj na udaru operativni posegi.

Glavni stavkovni odbor Fides je včeraj govoril o zaostritvi stavke. Za zdaj po njihovih besedah stavkajo namreč na milejši način, a pripravljeni so iti korak dlje. Če se z Vlado do ponedeljka ne bodo morali dogovoriti, bodo tako v torek zaostrili stavko. V tem primerih bi obravnavali le nujne bolnike, nosečnice, otroke in starostnike ter izvajali operacije bolnikov z rakom.

Želijo da so plačne spremembe sprejete v mescu dni

Vlada je sicer predlagala, da bi predlog zakona o sistemu plač v javnem sektorju poslala v usklajevanja sindikatom do konca decembra.  A v Fidesu se s predlogom niso strinjali. Vlada je nato predlagala drugi rok in sicer konec novembra, a tudi s tem niso bili zadovoljni.

»Stavka je legitimna, a nepotrebna«

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je na včerajšnji izjavi za javnost povedala: »Kot sem že povedala, je stavka legitimna, a nepotrebna. Še vedno sem prepričana, da bi lahko partnerske pogovore nadaljevali brez škode za paciente in tudi zaposlene. Zato, da ugotovimo, da v Sloveniji manjka zdravnikov ne potrebujemo stavke.« Dejala je tudi, da se zaveda, da gre stavka na škodo pacientov in da vsaka stavka povzroči težave, zdravniško pa na žalost občutijo najbolj ranljivi.

Pozvala je Fides, da ne postavljajo ultimativnih zahtev, ampak približujejo zahteve in stališča, ki jih je v kadrovskih in finančnih okoliščinah mogoče realizirati. Poleg tega so Fidesu poslali usklajen predlog ministrstva za finance, javno upravo in zdravstva o odpravi omejitve 57. plačnega razreda.

Želijo si enostavnejšo rešitev

»Do leta 2023 bomo dobili 1831 novih specialistov, kar pomeni, da bo zdravnikov dovolj,« še dodaja Kolar Celcarjeva. Zato so predlagali variabilni način nagrajevanja tako, da bodo imeli zdravniki več časa za pacienta.  V vladni pogajalski skupini so tudi zdravniki, ki so ocenili, da  Fidesov predlog fleksibilnega nagrajevanja zahteva preveč administriranja, zato so, po njihovih besedah, ponudili enostavnejšo rešitev.