Vodenje ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano prevzema dosedanji državni sekretar na tem ministrstvu Jože Podgoršek. Med prioritetami izpostavlja krepitev samooskrbe s kmetijskimi proizvodi, zagotavljanje varne hrane in učinkovito črpanje evropskih sredstev. Poudarek želi nameniti tudi trajnostnemu razvoju.
Med izzivi izpostavil samooskrbo
V predstavitvi pred matičnim parlamentarnim odborom je poudaril, da se slovensko kmetijstvo sooča s številnimi izzivi, a ima po drugi strani številne potenciale, ki mu bodo prišli prav v prihajajočem zahtevnem obdobju. Med izzivi je med drugim izpostavil samooskrbo, katere primanjkljaj se zaradi majhnosti države hitro pozna.
Močno jo je osvetlil tudi izbruh novega koronavirusa, ki je tudi sicer izpostavil nujnost povečanja odpornosti. Podgoršek bi to med drugim dosegel z več vlaganji v razvoj in prenos znanja ter digitalizacijo. Ministrstvo je na drugi val širjenja koronavirusa po njegovih besedah sicer dobro pripravljeno.
V primeru prevzema vodenja ministrstva je napovedal spremembe nekatere zakonodaje, prednostno za preprečevanje afriške prašičje kuge. “Le vprašanje časa je namreč, kdaj bo ta bolezen, ki predstavlja resno grožnjo, tudi v Sloveniji,” je opozoril.
Napovedal je tudi spremembe zemljiške zakonodaje, ki morajo biti po njegovih besedah dvofazne, ter posodobitev sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, nadaljevati pa je treba tudi spremembe zakona o kmetijstvu.
Posebno skrb namerava Podgoršek nameniti poslovanju družbe Slovenski državni gozdovi, da bo to skladno z vnaprej določenimi cilji gospodarjenja z državnimi gozdovi. Glede očitkov o nepravilnostih v družbi, ki so se pojavili v medijih, je dejal, da jih je treba raziskati. “Ob tem ne nameravam v primeru ugotovljenih nepravilnosti ščititi nikogar,” je poudaril.
Podgoršek izhaja iz tradicionalne kmečke družine in je tudi odraščal na domači kmetiji. Kot je poudaril na predstavitvi pred parlamentarnim odborom, je v kmetovanje vpet vse življenje, zato izzive, s katerimi se sooča sektor, pozna iz prve roke.
STA