Šolski in dva zdravstvena sindikata so z vlado parafirali sporazume o razreševanju stavkovnih zahtev, s katerimi izboljšujejo položaj zaposlenih. Predvideni so namreč splošni dvigi plač za vse zaposlene, izboljšano vrednotenje posameznih delovnih mest in zvišanje nekaterih dodatkov. Po sedanjem dogovoru bi lahko delavci sedaj pričakovali od 250 do 250 evrov bruto.
Zdravstveni delavci s pogajanji zadovoljni
Predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencingar je dejala, da so “pogojno zadovoljni“. Zavedajo se, da s tem dogovorom ne rešujejo zadev in ne bodo preprečili odhajanja medicinskih sester iz poklica in v tujino. So pa po njenih besedah storili prvi korak in za svoje člane dosegli vsaj nekaj. Čaka pa jih še veliko dela, je dejala.
Predsednik sindikata zdravstva in socialnega varstva Zvonko Vukadinovič je spomnil, da so bili zanje velikega pomena dodatki za posebne pogoje dela. V tem delu so se z vlado približali, so se pa tudi na sindikalni strani zavedali, da vseh ciljev naenkrat ne bodo mogli doseči in so zato pristali na takšno povišanje dodatkov, kot je sedaj določeno v sporazumu. Zdravstveni delavci so dejali predvsem, da sami opravijo veliko nočnega dela, kot tudi dela med prazniki, ki pa niso ovrednoteni drugače ter da so veseli, da so bili sedaj slišani. Kljub temu, da opravljajo svoje delo s srcem, so izpostavili, da jih doma čakajo družine, ki jih je potrebno nahraniti.
Vukadinovič je dodal, da so imeli precej zahtev članstva po dvigu plač in odpravi nekaterih nesorazmerij. “Kakšna so ta nesorazmerja, ker ta vsak vidi s svojimi očmi, pa bomo lahko ugotovili v naslednjem letu v nekem konstruktivnem in razumnem okolju, ki bo dejansko na podlagi parametrov pokazal, če je treba še kje odpraviti nekatere nepravilnosti,” je dejal in dodal, da je bilo to dejansko tisto, kar bo njihovo članstvo “nekako umirilo”. Upa, da ima njihov stavkovni odbor dovolj avtoritete, da bo to predstavil članom, in da stavke dejansko ne bo.
Šolniki bodo stavko preložili, odpovedali pa, ko bodo nove zahteve v kolektivnih pogodbah
Tudi šolniki so s sedanjimi parafami dokaj zadovoljni. “Zdi se mi, da so s konstruktivnostjo prispevala k umirjanju vzdušja v naši državi,” je ocenil glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Pojasnil je, da bodo v prihodnjih dneh med članstvom, ki je lani tudi izglasovalo stavko, izpeljali glasovanje o sporazumu, rezultati bodo znani predvidoma do srede. Če bo članstvo sporazum potrdilo, bo Sviz za 5. in 6. december napovedano stavko preložil, odpovedal pa jo bo, ko bo vsebina sporazuma prenesena v kolektivne pogodbe. Dodal je tudi, da ga veseli, da februarski shod na Kongresnem trgu letos očitno ni bil zaman.