Na današnji novinarski konferenci je Maja Bratuša predstavila epidemiološko sliko v državi. Povedala je, da se razmere v državi se še naprej izboljšujejo. 7-dnevno povprečje se približuje meji, postavljeni za prehod v zeleno fazo Načrta sproščanja ukrepov, tj. 300 povprečnih okužb v zadnjih sedmih dnevih. Danes to povprečje znaša 309.

Podravje obarvano zeleno

Trenutno je v Sloveniji pet regij obarvanih rumeno. To so Primorsko-Notranjska, Osrednjeslovenska, Jugovzhodna Slovenija, Obalno-Kraška in Zasavska regija. Ostalih sedem regij je obarvanih zeleno, med njimi tudi Podravska.

Tudi število aktivnih primerov okužbe s COVID-19 se še naprej znižuje. Trenutno je aktivnih okužb v državi 5.360. Zagotovo je to tudi posledica vedno večjega števila cepljenih proti COVID-19. S prvim odmerkom je bilo doslej cepljenih 633.571 oseb, z dvema pa 341.055.

Pandemijo v različnih državah spremljajo različni odzivi. Prišlo je do izjemen napredek v znanosti v razumevanju virusa SARS-CoV-2 in razvoju cepiv proti covid-19. Še vedno pa obstaja negotovost. Kaj se bo zgodilo v prihodnje, je po mnenju Grmek Košnik iz NIJZ, je odvisno od ukrepov in njihovega upoštevanja, odločitev vlad o tem, kako se odzvati na pandemijo.

Nobena država ni varna, dokler niso varne vse

SARS-CoV-2 verjetno nikoli ne bo mogoče globalno izkoreniniti, ker ima virus rezervoar pri živalih in ker ni mogoče doseči popolne stopnje imunske zaščite. Nobena država tako ni varna, dokler niso varne vse države, je poudarila Grmek Košnik in dodala, da nas bo samo globalni pristop k dobavi cepiv vrnil prejšnjo normalnost.

Novega koronavirusa verjetno ne bo mogoče nikoli več globalno izkoreniniti, zato moramo razviti trajne strategije za spopadanje z endemičnimi boleznimi.

Možnih je več scenarijev, Grmek Košnik je omenila dva. Prvi je, da bo nova generacija cepiva covid-19 učinkovita proti vsem različicam SARS-CoV-2. Virusni nadzor se bo učinkovito izvajal v vseh državah, s čimer bi dosegli globalni nadzor.

Drugi predvideva, da se bodo pojavljanje različic SARS-CoV-2, ki imajo sposobnost izogibanja imunosti proti cepivom. Nanje se bodo bogate države verjetno odzvale s hitro proizvodnjo prilagojenih cepiv, imunizacijo bi bilo treba ponavljati, prav tako bi bilo treba izvajati nacionalni nadzor. Preostali svet, ki ne bo sposoben tako hitre prilagoditve, pa se bo boril s ponavljajočimi se valovi.