Nesreča nikoli ne počiva, ne pri ljudeh in ne pri živalih. Tudi pri živalih je krvodajalstvo dobrodelno in prostovoljno, zanj se odločijo lastniki psov in mačk. Od preteklega leta pri nas deluje spletna baza Tačka daruje, ki veterinarskim ambulantam omogoča, da zelo hitro najdejo primerne krvodajalce, ko kri potrebujejo za svoje pasje ali mačje paciente. O krvodajalstvu pri živalih smo govorili z dr. Tino Roškar, dr. vet. med..
V registru le 16 mačk
Psu lahko odvzamejo približno 15-20 mililitrov krvi na kilogram telesne teže, mački 10 mililitrov. “Pri psih krvodajalcih, ki so načeloma mirnega značaja, za odvzem ne potrebujemo pomirjevala, medtem, ko je pri mački sedacija obvezna. Obrijemo manjše področje na vratni žili in s sistemom za odvzem krvi počasi odvzamemo določeno količino krvi. Po odvzemu se žival dobro
počuti, odsvetujemo pa večje napore tisti dan. Za žival je boleč le vbod z iglo, večinoma ga dobro in pogumno prenesejo,” pojasni Roškarjeva in pove, da je trenutno v registru krvodajalcev okoli 100 psov in zgolj 16 mačk.
Tudi živali imajo krvne skupine
Pri psih so krvne skupine klasificirane v t. i. DEA sistemu (ang. “Dog Erythrocyte Antigen”). Trenutno je opisanih že več kot deset različnih skupin, vendar je le nekaj od teh klinično pomembnih, od njih najbolj krvna skupina DEA 1. “Na to skupino pse krvodajalce tudi testiramo in rezultat označimo z DEA pozitiven ali DEA negativen. Velja pravilo, da DEA negativen pes lahko prejme le DEA negativno kri, medtem ko DEA pozitiven pes lahko prejme oboje,” opiše.
Pri mačkah je nekoliko drugače. Njihov sistem krvnih skupin je zelo podoben človeškemu: imajo krvno skupino A (ki ima protitelesa proti skupini B), skupino B (ki ima protitelesa proti skupini AB) in krvno skupino AB (ki nima prisotnih protiteles). Skupina O pri mačkah ne obstaja. Določitev krvne skupine pri mački je torej obvezna.
Baza pasjih krvodajalcev nujna
V urgentni situaciji velikokrat ni časa za poglobljene laboratorijske preiskave, zato je nujno, da imajo bazo pasjih krvodajalcev, ki imajo vnaprej določeno krvno skupino in izvedene vse potrebne preiskave, tako da lahko v urgentni situaciji takoj dobijo ustreznega dajalca in ne izgubljajo časa s predtrtansfuzijskimi testiranji.
So kapacitete, ki jih imajo trenutno, zadovoljive? Prejeli smo odgovor: “Vsekakor potrebujemo več krvodajalcev, tako pasjih kot mačjih, saj nam jih ob večji porabi krvi v določeni regiji hitro zmanjka. 4 tedne nato žival ne more darovati in takrat tudi intenzivno iščemo nove krvodajalce.” Ob tem je Roškarjeva še dodala, da je odziv ambulant po Sloveniji zelo dober, ocenjuje, da med kolegi vlada veliko zanimanje za bazo Tačka daruje in transfuzijsko medicino nasploh.
Želite rešiti življenje?
Ob koncu je Roškarjeva pozvala vse, ki se najdete kot lastniki primernega krvodajalca, kot je opisan na tackadaruje.si, da se v bazo vpišete, ter izberete ambulanto kjer želite, da se vaš pes ali mačka testira za krvno skupino.
“Nikoli ne vemo, kdaj bomo za svojo žival potrebovali primernega krvodajalca in seveda nikoli ne vemo, kdaj lahko rešimo življenje.”