V politiki se obeta teden pomembnih odločitev. Ključna bo opredelitev poslancev DeSUS, ki se v torek sestanejo z vodstvom stranke, ali bodo sodelovali z vlado. Premier Janez Janša odgovor pričakuje do srede, ko se bo sestala koalicija. V KUL nezadovoljni s potekom dogodkov napovedujejo razmislek, kako naprej, pa tudi nove interpelacije.

Čeprav je DeSUS že sredi decembra zapustila Janševo koalicijo, 19. januarja pa se je formalno priključila Koaliciji ustavnega loka (KUL), strankini poslanci dajejo različna sporočila o tem, na kateri strani se vidijo.

Morajo se odločiti: sodelovanje z Janševo vlado ali s KUL

Čakanje na njihovo odločitev je v petek presekal Janša, ki je dejal, da se morajo poslanci DeSUS do srede naslednjega tedna, ko je sestanek koalicije, izreči, ali sodelujejo z vlado ali so klasična opozicija “brez kadrovskega razreza v vladi glede na koalicijsko pogodbo”.

Da stranka izstopi iz koalicije, je namreč odločil svet DeSUS, a je Janša navedel, da “na razmerje sil in podporo vladi ne odločajo neposredno organi strank, ampak poslanci v parlamentu”, in da stališče vseh članov poslanske skupine DeSUS glede tega še ni jasno.

Po odločitvi sveta stranke je odstopil minister za zdravje Tomaž Gantar, medtem ko Jože Podgoršek ostaja kmetijski minister. Janša je v petek napovedal, da bo novega kandidata za ministra za zdravje predlagal, ko bo jasno, ali poslanci DeSUS vlado podpirajo ali ne. Če je ne, bo odprto tudi vodenje kmetijskega resorja.

Erjavec je v petek za TV Slovenija dejal, da se postavlja vprašanje poslancem DeSUS, ali ima prednost kandidatura novega ministra za zdravje ali kandidatura strankinega predsednika za predsednika vlade.

Več bo znano po torkovem sestanku vodstva stranke in poslanske skupine. Njihov vodja Franc Jurša v petkovi izjavi za STA zaključkov ni želel napovedovati, je pa pojasnil, da se v katerem koli mandatu težko vidi v ekstremni opoziciji.

Po mnenju poslanca Branka Simonoviča pa bi potem, ko je Erjavec umaknil soglasje h kandidaturi za predsednika vlade in se je postopek konstruktivne nezaupnice ustavil, poslancem DeSUS kazalo iti v konstruktivno opozicijo, v kateri si bodo prizadevali za uresničevanje strankinega programa in podpirali, kar bi bilo dobro za državljane. Simonovič predloga konstruktivne nezaupnice sicer ni podpisal. Erjavec pa je soglasje umaknil, da ne bi prišlo do glasovanja v času, ko nekateri podporniki konstruktivne nezaupnice zaradi okužbe z novim koronavirusom ali samoizolacije ne bi mogli biti prisotni na glasovanju.

V KUL nezadovoljni s potekom projekta zamenjave vlade; pričakovati odločitev o nadaljnjih korakih

V KUL si še vedno želijo, da bi bila konstruktivna nezaupnica vložena čim prej, a so minuli teden ugotavljali, da projekt ne gre po pričakovanjih in poteka prepočasi. Predsednica SD Tanja Fajon je v sredini izjavi za javnost navedla, da jih dogajanje v DeSUS skrbi in je na tak način težko nadaljevati skupni proces. Partnerje je pozvala, da vnovič opredelijo strategijo o nadaljnjih korakih.

Sestali naj bi se sredi tedna. Tedaj je pričakovati tudi odgovor Levice, ali je Erjavec po njihovem mnenju še vedno najprimernejši kandidat za predsednika potencialne vlade. Tako je v četrtek napovedal koordinator Levice Luka Mesec, ki je še poudaril, da so bili od začetka 100-odstotno konstruktiven partner KUL, a se stvar vleče predolgo. Povedal je, da je zelo nezadovoljen s tem, kako se v zadnjih dneh dela v KUL, in se bo ta teden treba odločiti, kako naprej.

Po sestanku KUL je pričakovati tudi Erjavčevo sporočilo o tem, kdaj in s koliko podpisi nameravajo ponovno vložiti predlog konstruktivne nezaupnice. Ko je 19. januarja ob nestrinjanju dela KUL umaknil soglasje h kandidaturi za predsednika vlade, je napovedal vnovično vložitev predloga nezaupnice takoj, ko bodo prisotni vsi poslanci, ki jo podpirajo.

Vodja poslancev SAB Maša Kociper je v petek ocenila, da trenutno verjetno nihče ni preveč zadovoljen, saj si želijo vložitve predloga nezaupnice. Po njenih ocenah se v KUL veliko pogovarjajo, a je dejstvo, da je za zamenjavo vlade potrebno določeno število glasov in se je treba prešteti.

Če konstruktivna nezaupnica ne bo vložena pred odločanjem o interpelaciji ministra Janeza Ciglerja Kralja, pa se bo na glasovanju o slednji pokazalo, koliko glasov ima dejansko opozicija, je minuli teden dejal prvak LMŠ Marjan Šarec. Tudi za LMŠ je ključno, da se to razjasni in ugotovi, kdo je na kateri strani.

Ob negotovosti z nezaupnico pa v KUL stopnjujejo pritisk na vlado z interpelacijami. Prihodnji teden je pričakovati vložitev interpelacije ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki mu med drugim očitajo, da ni vzpostavil nikakršnega dialoga s kulturniki, in ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec. Slednji očitajo predvsem dolgotrajno zaprtje šol v epidemiji.

Po mnenju strank KUL bi bilo tudi glasovanje ob imenovanju novega ministra za zdravje priložnost za to, da se v vladi preštejejo.

STA