Ljubljanski mestni svetniki so bili enotni glede sprememb odloka o urejanju prometa v Mestni občini Ljubljana, s katerim bi uvedli globe v višini 80 evrov za voznike, ki v javnih parkirnih hišah ne plačujejo parkirnine.

Neplačnikov v povprečju 400 na mesec

V javnem podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice, opažajo namreč, da je vse več voznikov, ki parkirajo avtomobile na javnih parkiriščih in v parkirnih hišah, nato pa se plačilu na takšne in drugačne načine izogibajo. Po oceni Ljubljanskih parkirišč in tržnic je takšnih primerov v povprečju približno 400 na mesec.

V javnem podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice, opažajo namreč, da je vse več voznikov, ki parkirajo avtomobile na javnih parkiriščih in v parkirnih hišah, nato pa se plačilu na takšne in drugačne načine izogibajo.

V stranki SDS se po besedah svetnika Igorja Horvata s predlogom mestnih svetnikov nikakor ne strinjajo. Kot je dejal, gre po njihovem mnenju predvsem za to, da se disciplinira meščane in obiskovalce mesta. Horvat je prepričan, da zaradi 80-evrske globe ne bo izboljšanja stanja ali manj prekrškarjev. “Enostavno se da zadevo rešiti s postavitvijo dvojnih zapornic,” je poudaril.

Brez prekrška ni globe

Kako pa je z vozniki, ki se poskušajo izmakniti plačilu parkirnine, pri nas? V Mariboru parkirišča v garažnih hišah, kot to velja za Ljubljano, niso v lasti mariborske občine, zato ta ne nadzoruje plačevanja parkirnine. Medobčinski redarji pa sicer na javnih površinah izrekajo globe in opozorila za prekrške, za katere so neposredno pooblaščeni.

“Ena izmed nalog Medobčinskega redarstva je kontroliranje plačevanja parkirnine. Odlok o občinskih cestah v 50. členu določa pogoje in način plačevanja parkirnine na javnih površinah na/ob voziščih javnih cest (t.i. bele cone). Nadzor v tem primeru vrši javno podjetje Marprom s svojimi nadzorniki. V tem primeru Medobčinsko redarstvo vodi prekrškovne postopke na podani pisni predlog predlagatelja, oškodovanca, Javnega podjetja Marprom. Ko Medobčinsko redarstvo zbere vse podatke, vsa dejstva in vse dokaze o zadevi, odloči z odločbo o prekršku,” pojasnjujejo iz mariborske občine.

Izogib plačilu parkirnine je minimalen ali skoraj nemogoč, saj indukcijska zanka po prehodu prvega vozila pošlje signal na zapornico, ki se zapre v približno eni sekundi in s tem onemogoči brezplačen izhod iz parkirišča. V kolikor se zazna nepooblaščeni izstop iz parkirišča (fizični premik zapornice), je parkirišče pokrito z nadzornimi kamerami. Vsaki nepooblaščeni izhod se prijavi na Policijo.

Če parkirnina ni plačana, neplačniku redar na vozilo namesti obvestilo nadzornika in ga v njem pozove k plačilu celodnevne parkirnine v višini 16,50 evra. Če voznik tega zneska ne poravna v osmih dneh, javno podjetje Marprom dokumentacijo preda Medobčinskemu inšpektoratu in redarstvu Maribor v nadaljnjo obravnavo.

Parkirišča za zapornicami nadzoruje Marprom

V prej omenjena pooblastila Medobčinskega redarstva in inšpektorata Maribor ne spadajo javna parkirišča z zapornicami, le-ta so posebej urejena parkirišča izven vozišč javnih cest, na katerih se parkira pod pogoji upravitelja parkirišča.

Javno podjetje Marprom upravlja parkirišča z zapornicami na štirih lokacijah v Mariboru, kjer je skupno 437 parkirnih mest.

  • Rakušev trg: 86 parkirnih mest
  • Loška ulica: 120 parkirnih mest
  • Mlinska ulica: 69 parkirnih mest
  • Sodna ulica/Ulica talcev: 142 parkirnih mest

Parkirnina se na takšnih parkiriščih poravna na avtomatski blagajni preden stranka zapusti parkirišče. “Izogib plačilu parkirnine je minimalen ali skoraj nemogoč, saj indukcijska zanka po prehodu prvega vozila pošlje signal na zapornico, ki se zapre v približno eni sekundi in s tem onemogoči brezplačen izhod iz parkirišča. V kolikor se zazna nepooblaščeni izstop iz parkirišča (fizični premik zapornice), je parkirišče pokrito z nadzornimi kamerami. Vsaki nepooblaščeni izhod se prijavi na Policijo,” še sporočajo iz mariborske občine.