Zaradi povečanja razvojnih aktivnosti Dravskih elektrarn Maribor (DEM), bo družba v naslednjih mesecih zaposlovala nove sodelavce. To je vsekakor izjemno pozitivna novica za Maribor in okolico, ki nam jo je potrdil direktor družbe Viljem Pozeb. Po njegovih besedah bodo dodatno zaposlili več kot deset novih sodelavcev. Predvidevamo, da gre za odgovor družbe na povečano potrebno strokovnega kadra pri novih razvojnih projektih družbe.

Pomembna okoljska sprejemljivost

Po Pozebovih besedah so med najaktualnejšimi razvojnimi projekti, ki bi se naj v prihodnjem obdobju realizirali: izgradnja Vetrnih elektrarn na območju občine Dravograd, projekti izgradnje malih hidroelektrarn na pritokih reke Drave ter izkoriščanje odpadne toplote generatorjev velikih HE na dravski verigi. Ob naštetih projektih ostajajo še vedno zelo aktualni tudi večji razvojni projekti družbe DEM, kot sta izgradnja črpalne hidroelektrarne Kozjak in verige hidroelektrarn na reki Muri, kjer se je izkazala pozitivna okoljska sprejemljivost projekta. Pri večjih razvojnih projektih družbe je po Pozebovih besedah pomembno tudi kakršna bo odločitev države in lastnikov HSE, glede njune realizacije. Vsekakor pa gre za perspektivne projekte predvsem zaradi shranjevanja energije v povezavi z obnovljivimi viri in glede na dejstvo, da je na reki Muri v sosednji Avstriji, že zgrajeno 35 elektrarn.

Poroštvo krovnemu podjetju

Seveda lahko le upamo, da ne bodo lastniki HSE pod vodstvom Gorazda Skubina, popolnoma razvojno ohromili DEM. Zaskrbljujoče so namreč najnovejše informacije iz Ministrstva za finance, da so soglašali z dodatnim poroštvom, ki bi ga dale DEM svoji mami, se pravi HSE v višini 220 milijonov evrov za obdobje treh do petih let. Ta sredstva bodo najbrž v veliki meri namenjena za poplačilo investicije HSE v nadomestni blok razvpiti TEŠ 6. Zato le upamo na zdrav razum lastnikov HSE in države, da bodo največji steber proizvodnje energije iz obnovljivih virov energije OVE v Sloveniji, ki domuje v štajerski regiji, obdržale v minimalni kondiciji, da bodo s svojimi razvojnimi aktivnostmi uspešno ustvarjali nova delovna mesta in dodano vrednost ne samo za lastnike v Ljubljani, ampak tudi za okolje v katerem proizvaja električno energijo.