Danes obeležujemo svetovni dan umivanja rok. Medtem ko se na Haitiju širi kolera, novi izbruhi te bolezni pa so se pojavili tudi v Jemnu, Unicef poziva otroke, družine in skupnosti, da umivanje rok z milom postane navada. S tem lahko namreč pomagamo preprečiti širjenje smrtonosnih bolezni, so sporočili iz Slovenske fundacije za Unicef. Umivanje rok je eden izmed najučinkovitejših in cenovno najdostopnejših preventivnih zdravstvenih ukrepov.
Mikroorganizmi vzok za številna obolenja
Na koži rok so stalno prisotne mikrobne populacije, občasno pa na roke ob stiku z drugimi predeli lastnega telesa, drugimi osebami ali ob stiku z okoljem dobimo tudi druge mikroorganizme. Prav ti pa so največkrat vzrok za različna obolenja, ki jih zaradi poti prenosa imenujemo kar „’bolezni umazanih rok.“ S preprostim ukrepom, kot je temeljito umivanje rok, lahko te mikroorganizme z naših rok odplaknemo, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Najpogosteje spregledani oziroma spuščeni predeli rok pri umivanju so konice prstov, palec in predel med prsti.
Roke je tako treba umiti takoj, ko se umažejo. Posebno skrbno pa jih po navodilih NIJZ umivamo:
– pred, med in po pripravi jedi, še posebej dosledno, če rokujemo s surovim mesom, jajci, morskimi školjkami, svežo neočiščeno zelenjavo ali sadjem,
– pred jedjo,
– vsakič preden koga hranimo,
– pred nego in po negi bolnika v domačem okolju,
– pred in po oskrbi rane, ureznine, udarnine, ko je koža poškodovana,
– po uporabi stranišča,
– po menjavi plenic ali po brisanju in umivanju otroka po uporabi stranišča,
– po smrkanju, kihanju, kašljanju, če smo uporabili robec (če nimamo pri sebi robca, v katerega bi zakašljali ali kihnili, potem to naredimo v rokav in ohranimo roke čiste),
– po dotikanju živali (tudi hišnih ljubljenčkov, akvarijskih živali), živalske hrane ali živalskih odpadkov,
– po dotikanju odpadkov,
-ob prihodu domov
Lani je več kot 300.000 otrok, mlajših od 5 let, umrlo zaradi diarejskih bolezni, povezanih z omejenim dostopom do varne pitne vode in sanitarij – to pomeni več kot 800 otrok na dan, opozarjajo na Unicefu Slovenija. Številne od teh bolezni bi lahko preprečili s preprostim dejanjem, kot je umivanje rok z milom.
„Vsako leto 1,4 milijona otrok umre zaradi pljučnice in diareje – bolezni, ki bi ju lahko v veliki meri preprečili,“ je povedal Sanjay Wijesekera, vodja Unicefovih programov za vodo, sanitarije in higieno. „Gre za osupljivo statistiko, ki bi jo lahko spremenili, če bi otroke in družine spodbudili k umivanju rok. Znano je, da lahko umivanje rok z milom pred obrokom in po uporabi stranišča zmanjša verjetnost za pojav diarejskih infekcij za več kot 40 odstotkov. Umivanje rok je preprost in poceni preventivni ukrep, ki lahko rešuje življenja,“ je še dodal.