Poročali smo o okuženih zaposlenih v trgovinah, o katerih ne govori nihče. Trgovine smo povprašali kakšno je stanje in od vseh, ki so odgovorili, prejeli odgovor, da beležijo posamične primere okužb s koronavirusom. Na vprašanja so nam odgovorili v Lidlu, Sparu, Mercatorju in Jagru. Prav tako še pričakujemo odgovore Eurospina, Hoferja in Tuša. Iz Hoferja so nam sporočili le, da jim do navedenega roka tokrat žal ne bo uspelo pripraviti odgovorov na naša vprašanja.

Podjetja se ne držijo ukrepov, namesto karantene delajo naprej

Obrnili smo se na generalnega sekretarja Sindikata delavcev trgovin Slovenije Ladislava Rožiča, ki nam je dejal, da je z okužbami seznanjen. Meni, da je Nacionalni inštitut za javno zdravje pripravil dobre ukrepe, ki pa se jih posamezna podjetja ne držijo: »Dejstvo je, da zaznavamo okužbe, da je precej okuženih in da gredo ljudje v karanteno selektivno. Nekateri povedo, da so bili v stiku z okuženim sodelavcem, pa jih ne pošljejo v karanteno, druge pošljejo korektno. Vidim, da ni posebnega nadzora nad tem.«

»Dejstvo je, da zaznavamo okužbe, da je precej okuženih in da gredo ljudje v karanteno selektivno. Nekateri povedo, da so bili v stiku z okuženim sodelavcem, pa jih ne pošljejo v karanteno, druge pošljejo korektno. Vidim, da ni posebnega nadzora nad tem.«

Poudarja, da bi morali v trgovinah, kjer prihaja do okužb, vse poslati v karanteno: »Ne pa da delodajalci v interesu odprtja trgovine, želijo, da delavci delajo naprej.« Zaposleni se obračajo na sindikat, kjer pa jih napotijo na NIJZ. Ob tem Rožič doda, da o problematiki opozarjajo delodajalce, nekateri odreagirajo, povedo pa tudi, da nekateri zaposleni o svojih okužbah ne govorijo.

Trgovci se pod maskami potijo, poročajo tudi o alergijskih reakcijah

Za zaščitno opremo je, po njegovih besedah, v trgovinah poskrbljeno: »Trgovke dobijo po dve maski ali stalno masko, dejstvo pa je, da te delavke ne sedijo ampak so v konstantnem gibanju in prenašajo bremena. Pod maskami se potijo, imajo alergije po obrazu. To se zdi nadrejenim čisto normalno, a to je poseben pogoj dela, ki bi moral biti dodatno plačan.«

»Pod maskami se potijo, imajo alergije po obrazu. To se zdi nadrejenim čisto normalno, a to je poseben pogoj dela, ki bi moral biti dodatno plačan.«

Trenutna situacija ga žalosti in opozarja, da bodo v sindikatu, v kolikor se bo ta praksa nadaljevala, pozvali zaposlene, da odidejo na bolniško: »Dovolj je. Direktorji nekaterih podjetij se pojavljajo brez maske, od svojih delavcev pa zahtevajo, da so med šest in deset ur v maskah. Je to normalno?«

Prepovedano pitje vode na blagajnah

»Dejstvo je, da bo pri takšnem število trgovcev, zagotovo kdo okužen, ali pa bo vsaj v stiku s kom, ki je. Pri 115.000 zaposlenih, je to nekaj normalnega,« je še dejal in podjetja pozval, naj bodo bolj pozorna in naj imajo večjo skrb do svojih zaposlenih: »Dajte zaposlenim več odmora. Morate vedeti tudi, da nekatera podjetja prepovedujejo vodo na blagajnah. Tako delavke, ki se pod masko še bolj potijo in vodo potrebujejo, te ne smejo piti. Žalostno.«