Zveza potrošnikov Slovenije je tudi letos v sodelovanju z Gozdarskim inštitutom Slovenije opravila test lesnih peletov, ki pa je letos, v primerjavi z vzpodbudnimi rezultati lani, nekoliko razočaral.

Tudi letošnji test je zajemal testiranje 15-kilogramskih vreč, ki so najbolj primerni za uporabo v kaminih, kaminskih pečeh ter manjših sistemih za centralno ogrevanje. Kot poroča ZPS se je med vzorci našel en popolnoma neustrezen ter šest, ki so jim določili nižji kakovostni razred. Vreče, ki so jih testirali pri ZPS so kupili na različnih prodajnih mestih po Sloveniji, testirali pa so 19 vzorcev kakovosti A1 in šest, kakovosti A2. Med peleti kakovosti A1 se je našla tudi znamka Bioles Horizont, ki je dobila končno oceno 0, zaradi previsoke vsebnosti pepela.

Brez certifikata zgolj šest

Kot poroča ZPS so bili prijetno presenečeni nad dejstvom, da je veliko peletov označenih s certifikati, predvsem mednarodnimi ENplus in DINplus, trije pa so bili označeni s S4Q, ki označuje kakovost slovenskih proizvajalcev peletov. Letos jih je bilo brez certifikata zgolj šest. Vedno več peletov pa je bilo označenih zgolj s certifikati distributerja ali proizvajalca. Ta je lahko zavajajoč, saj potrošnik zmotno misli, da označuje kakovost peletov – v resnici pa zgolj potrjuje, da distributer oziroma prodajalec skrbi za ustrezno skladiščenje in transport peletov, tudi tistih, ki nimajo certifikata proizvajalca.

 

Zgolj 10 odstotkov predstavlja ustrezno označevanje

Test peletov se v sodelovanju ZPS in GIS izvaja že leta, pri čemer kakovosti posvečajo največjo pozornost, zgolj 10 odstotkov predstavlja ustrezno označevanje. Standardni test preverja vsebnost vode, delež pepela ter mehansko obstojnost. Vsi vzorci so se na testu odrezali zelo dobro pri preverjanju vsebnosti vode. Odstopanja pa so se pokazala pri preverjanju deleža pepela in mehanske obstojnosti. Mehanska obstojnost se je določala v laboratoriju, kjer so se vsi odrezali zelo dobro. Pri zmagovalcu se je v prah spremenilo zgolj 0,71 odstotka mase, pri čemer se je pri zadnje uvrščenem kar 4,26 odstotka.  Povedano drugače: namesto 15 kilogramov peletov boste lahko v peč stresli tudi več kot pol kilograma prahu, zaradi česar se bo v skladiščnem prostoru in v zalogovnikih bolj prašilo, večji delež prašnih delcev pa lahko povzroči težave oziroma zastoje pri transportu peletov iz zalogovnika do kurišča.

Vsi peleti, ki so dobili skupno oceno najmanj 70 ali več, so za uporabnika enako dobri, saj so razlike v kakovosti med njimi le minimalne, poročajo iz ZPS.

Celoten članek, ki so ga objavili pri ZPS si lahko preberete tukaj.