V Svizu predsednika vlade Janeza Janšo pozivajo, naj “preneha s podtikanji, da sindikat nasprotuje nošenju mask v vrtcih in šolah”. Kot so spomnili v sporočilu za javnost, Sviz nikoli ni nasprotoval zaščitnim maskam, je pa ob zadnji zaostritvi nošenja mask med pedagoškimi urami opozoril na težavnost doseganja izobraževalnih ciljev, denimo pri poučevanju tujih jezikov.
Skupaj z ravnateljicami in ravnatelji vrtcev ter številnimi starši je sindikat jasno povedal tudi, da socializacijski in pedagoški proces v oddelkih vrtcev v samem temelju ni mogoč, če vzgojiteljice in vzgojitelji ter pomočnice in pomočniki nosijo maske. Vlada je, ko je spomnil Sviz v sporočilu za javnost, splošni kritiki prisluhnila in s spremembo odloka ukrep tudi odpravila.
Prav tako si je Sviz prek Konfederacije sindikatov javnega sektorja v pogajanjih o predlogu petega svežnja ukrepov za odpravo posledic covida-19 ob podpori vseh sindikalnih central in delodajalskih organizacij prizadeval, da se v predlog PKP5 zapiše določbo, da se iz proračuna zagotovi nakup zaščitnih mask za vse udeležence vzgojno-izobraževalnega procesa. V pogajanjih so izpostavili, da postaja strošek nakupa mask še zlasti za socialno šibke družine vse bolj zahteven in obremenjujoč izdatek.
Država naj zagotovi dodatne zaposlitve
Državo še pozivajo, da zagotovi dodatne zaposlitve, vključno z razpisom za pripravniška mesta, s katerimi bo mogoče razbremeniti vse bolj utrujeno in preobremenjeno osebje v vrtcih in šolah. “Le z dodatnimi zaposlitvami lahko prehitimo ta trenutek največjo nevarnost, da bi se zaradi vse več bolniških odsotnosti in večanja števila odrejenih karanten začel vzgojno-izobraževalni proces prekinjati in zaustavljati,” so prepričani v sindikatu.
Na pogajanjih o petem protikoronskem zakonu je sindikat zato vztrajal pri zahtevi, da mora država zaposlenim zagotoviti brezplačno cepljenje proti gripi, kar bo po njihovi oceni gotovo prispevalo k ohranjanju približno normalnega delovanja šol in vrtcev.
Vlada je predlog petega protikoronskega zakona potrdila v minulo sredo, a ga še ni poslala v DZ. Predlog zakona podaljšuje nekatere obstoječe protikrizne ukrepe ter uvaja nove. Med ključnimi so podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo vsaj do konca leta, mesečni temeljni dohodek za samozaposlene in ukrepi za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu.
STA