V boju s pandemijo je bilo v zadnjem času precej energije namenjene tudi zdravilom.

Učinkovitega zdravila še ni

Za zdaj učinkovitega zdravila še ni, pove Branimir Štrukelj iz Fakultete za farmacijo. Po njegovih zagotovilih trenutno potekajo temeljite raziskave, slovenski raziskovalci pa bi pri tem lahko igrali pomembno vlogo.

Največ potenciala za zdaj kaže Ivermectin, ki ga kot bolnišnično zdravilo že uporabljajo na Češkem in Slovaškem. »To zdravilo je varno le v rokah infektologov, niti še ne vemo, katere doze so primerne, kajti v velikih količinah je izjemno toksično,” opozarja Štrukelj.

To zdravilo je varno le v rokah infektologov, niti še ne vemo, katere doze so primerne, kajti v velikih količinah je izjemno toksično.

Zanesljivih zdravil v kratkem ni za pričakovati, zato Štrukelj opozarja, da tisti, ki niso cepljeni, še dolgo ne bodo imeli zagotovila po optimalni zaščiti. Zdravili, ki se testno uporabljajo niso preventivna: “Tisti, ki čakate na zdravila, se boste morali še nekaj časa čuvati,” opozarja Štrukelj.

Klasična cepiva so v pripravi

Trenutni sistem še ne predvideva, da bi lahko izbirali, s katerim cepivom želite biti cepljeni. Pomisleki o prekratki dobi testiranja in potencialni nevarnosti, ki ga cepiva lahko prinašajo, bodo verjetno manjši, kajti v kratkem je pričakovati klasično pripravljena cepiva. “Julija bo mogoče prejeti cepivo, ki je narejeno na klasični sistem.”