Telekom Slovenije je začel mobilno omrežje četrte generacije letos nadgrajevati s tehnologijo 4G+ (LTE-Advanced), ki omogoča še višje hitrosti prenosa podatkov ter še hitrejši in še zanesljivejši dostop do mobilnega interneta. Zaenkrat 4G+ zagotavlja že več kot 35 odstotkom prebivalcev, delež pa bo še povečeval.

Višje hitrosti prenosa podatkov

Tehnologija 4G+ uporabnikom omogoča precej višje hitrosti prenosa podatkov, saj se znatno poveča zmogljivost mobilnega omrežja. Medtem ko hitrosti v omrežju LTE/4G dosegajo do 150 megabitov na sekundo v smeri od uporabnika in do 50 megabitov na sekundo v nasprotni smeri, pa je mogoče s pomočjo tehnologije 4G+ dosegati hitrosti do 450 megabitov na sekundo v smeri od uporabnika in do 50 megabitov na sekundo v nasprotni smeri.

“S tem, ko smo uporabo tehnologije 4G+ širše omogočili našim uporabnikom, smo nadgradili in povečali zmogljivosti našega mobilnega omrežja. Nekako tako, kakor da bi podvojili število voznih pasov na avtocesti,” so sporočili iz Telekoma Slovenije. To pomeni, da so uporabnikom zagotovili več prostora, s tem pa jim omogočili – če imajo seveda takšen telefon – da lahko dosegajo še višje hitrosti in zanesljivejši prenos podatkov.

Večina telefonov 4G+ že podpira

Večina pametnih telefonov srednjega in višjega razreda v ponudbi Telekoma Slovenije 4G+ že podpira, pri tem pa se znak 4G+, kadar omrežje preklopi na to tehnologijo, večinoma tudi izpiše na ekranih. Med izjemami so Applove naprave, kjer kljub preklopu na 4G+ ostaja oznaka LTE. Tem uporabnikom ni treba storiti ničesar, saj se telefon z omrežjem poveže samodejno.

S tehnologijo 4G+ so najprej nadgradili lokacije, kjer se ob športnih, kulturnih ali humanitarnih prireditvah zbere večje število ljudi. “Tako lahko uporabniki hitro prenesejo utrinke in video vsebine s koncerta ali delijo navijaška čustva,” so pojasnili na Telekomu Slovenije.

Nato so z nadgradnjo nadaljevali po različnih krajih po Sloveniji, kjer za to obstaja potreba. Zaenkrat so tako s tehnologijo 4G+ nadgradili skoraj 30 odstotkov baznih postaj v različnih frekvenčnih pasovih. S to tehnologijo sicer nimajo namena doseči pokritosti omrežja LTE/4G, predstavlja pa naslednji korak v razvoju mobilnega omrežja najprej proti LTE-Advanced Pro (4,5G) in nato tudi mobilnemu omrežju pete generacije.

Sodelujejo v dveh evropskih projektih

Akcijski načrt EU glede uvedbe mobilne tehnologije pete generacije (5G) predvideva njegovo postopno uvedbo od leta 2020 dalje. V ta namen je predvidena tudi dodelitev dodatnega frekvenčnega spektra ter podpora uvedbi 5G v urbanih okoljih in ob prometnih poteh, implementaciji tehnoloških inovacij v poslovne rešitve ter enotni standardizaciji na globalni ravni. Pri tem Telekom Slovenije kot edini slovenski operater sodeluje v dveh evropskih projektih, namenjenih razvoju nove generacije mobilnih komunikacij.

Prvi projekt, imenovan iCIRRUS, je namenjen raziskavam in razvoju tehnologij na področju dostopovnega dela mobilnega omrežja pete generacije. Tako se z namenom zagotavljanja večje spektralne in energetske učinkovitosti osredotoča na razvoj sistemske rešitve za izgradnjo 5G s poudarkom na neposredni komunikaciji med napravami ter centralizacijo radijskih dostopovnih elementov.

Drugi projekt, Charisma, pa temelji na načrtovanju arhitekture, ki bo omogočala gradnjo nizkozakasnitvenih omrežij, ustrezno pokrivanje varnostnih vidikov ter koncept odprtega dostopa oziroma gostovanja ali večnajemnosti.

STA