Časopis Porabje praznuje 30. obletnico. Prva številka je izšla 14. februarja leta 1991. Je edini slovenski časopis na Madžarskem, ki informira porabske Slovence v maternem jeziku. Izhaja vsak teden na 12 straneh. Časopis je od ustanovitve do leta 2005 izhajal kot 14-dnevnik na osmih straneh, od junija 2005 pa kot tednik. V razvoju časopisa pomeni novo prelomnico 2017. leto, ko je Porabje začelo izhajati na dvanajstih straneh. Pri časopisu so zaposleni trije (urednica, novinarka in fotograf-novinar) Honorarno dela za časopis od 15 do 20 ljudi. To so dopisniki in distributerji, kajti po porabskih vaseh imamo lastne ljudi, ki raznašajo časopis.
V časopisu se poslužujejo knjižne slovenščine in porabskega narečja
V časopisu se poslužujejo knjižne slovenščine in porabskega narečja. “Bralci radi berejo poljudno-znanstvene serije (narodopisne, literarno-zgodovinske, jezikovne) in seveda pogovore, intervjuje,” so zapisali.
Naša novinarska vprašanja smo posredovali Marijani Sukič, glavni in odgovorni urednici časopisa Porabje:
Katere vsebine pokrivate v časopisu?
Ob aktualnih političnih dogajanjih na Madžarskem in v Sloveniji, ki so povezani z narodnostno politiko in našim življenjem (obiski ministrov, državnih sekretarjev, dejavnost slovenske zagovornice, aktivnosti slovenskega generalnega konzulata), poročamo o dogodkih slovenskih samouprav (vaški dnevi, slovenski dnevi po vaseh, slovenske maše), organizacij in inštitucij v Porabju in tudi drugje, kjer v večjem številu živijo Porabski Slovenci (Budimpešta, Szombathely). Bralci lahko berejo razne poljudno-znanstvene serije (serija o slovenski zgodovini, madžarski zgodovini, serija v porabsko narečje prevedenih slovenskih pravljic in »zelena« serija za vrtičkarje z naslovom Kdor ima cvetlice rad/Sto ma rauže rad…) in seveda pogovore, intervjuje z našimi ali zanimivimi ljudmi. Občasno imamo tudi literarne prispevke – ali kot samostojna dela ali v obliki podvečer.
Bralci lahko berejo razne poljudno-znanstvene serije (serija o slovenski zgodovini, madžarski zgodovini, serija v porabsko narečje prevedenih slovenskih pravljic in »zelena« serija za vrtičkarje z naslovom Kdor ima cvetlice rad/Sto ma rauže rad…) in seveda pogovore, intervjuje z našimi ali zanimivimi ljudmi.
Lani smo objavili tudi dve otroški prilogi (Mlado Porabje), posebna hvala učiteljici-asistentki in svetovalki Valentini Novak in njenim učencem, vzgojiteljicama asistentkama Andreji Serdt Maučec in Romani Trafeli ter tudi števanoovskim in seniškim učiteljicam.
Ali izhajajo tudi članki v madžarskem jeziku?
V časopisu se poslužujemo slovenskega knjižnega jezika in domačega (porabskega) narečja. Madžarskemu jeziku se izogibamo, v njem, pravzaprav dvojezično, objavljamo le nekatere oglase ali vabila, če tako želi naročnik.
Iz katerih virov se časopis financira?
Časopis se financira iz dveh virov, na eni strani s podporo Urada predsednika vlade v Budimpešti, ki od leta 2011 zagotavlja od 65 do 70 odstotkov našega proračuna, ki jo dobivamo preko Državne slovenske samouprave na podlagi letne pogodbe.
Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu (Ljubljana) nam zagotavlja 30 odstotkov proračuna preko založnika, Zveze Slovencev na Madžarskem.
Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu (Ljubljana) nam zagotavlja 30 odstotkov proračuna preko založnika, Zveze Slovencev na Madžarskem. Naj v oklepaju omenim, da je bilo sorazmerje v financiranju do leta 2011 prav obratno.
Je časopis prisoten tudi na spletu?
Časopis je na spletu objavljen v PDF-formatu.
Na kak način distribuirate časopis med ljudi?
V sedmih vaseh Slovenskega Porabja in v Monoštru imamo honorarce, lastne raznašalce časopisa, Slovenci, živeči v drugih pokrajinah Madžarske in slovenske skupnosti ter inštitucije v Avstriji in Italiji, dobivajo časopis po pošti kot tiskovino. Porabje se je lahko prebiralo tudi v digitalni obliki, na spletni strani www.porabje.hu
Kolikšen je obseg časopisa oziroma njegova branost?
Časopis je od leta 2017 tednik na 12. straneh, izhaja v 650-ih izvodih, približno 450 naročnikov imamo v Porabju in na Madžarskem, kakih 100 v Sloveniji in 50 izvodov gre med Slovence po svetu.
Časopis je od leta 2017 tednik na 12. straneh, izhaja v 650-ih izvodih, približno 450 naročnikov imamo v Porabju in na Madžarskem, kakih 100 v Sloveniji in 50 izvodov gre med Slovence po svetu.
Doma ga najrajši prebirajo srednje in starejše generacije, tudi zaradi vsebin, ki so objavljene v domačem jeziku.
Kakšni so prihodnji načrti s časopisom?
Želeli bi postati redni internetni časopis, da bi tudi na ta način privabili mlajše (mlade) bralce.