Slovenija je na sedmem mestu med 144 državami, ki jih obravnava poročilo. Od prvega poročila iz leta 2006 je Slovenija neenakost med spoloma zmanjšala za 13 odstotkov, kar jo uvršča med države, ki najhitreje zmanjšujejo razlike. Svoje mesto na lestvici je sicer izboljšala predvsem zaradi izboljšav na področju ekonomske vključenosti in priložnosti, povečalo pa se je tudi število poslank in ministric v vladi, še navaja poročilo.

Za vzpostavitev enakosti med spoloma na delovnem mestu potrebnih 217 let

Po desetletju počasnega, a stabilnega povečevanja enakosti, se je to letos ustavilo. Ob tem se je neenakost med spoloma povečala prvič od prve objave poročila WEF o neenakosti med spoloma leta 2006,” so zapisali v poročilu, kot navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Medtem ko se je izboljševanje enakosti žensk na področjih izobraževanja, zdravja in politične zastopanosti letos ustavilo, se je enakost na delovnem mestu poslabšala že četrto leto zapored. Tako bo za vzpostavitev enakosti med spoloma na tem področju potrebnih 217 let. Še leta 2014 so napovedali, da bo potrebnih 80, lani pa 170 let.

Ženske zaostajajo v politiki, a napredujejo na področju izobraževanja

Ženske še bolj zaostajajo pri zastopanosti v politiki, saj jih je na odločevalskih položajih zgolj 23 odstotkov. Vendar se je stanje na tem področju v zadnjih letih najbolj izboljšalo. Tako WEF v poročilu ocenjuje, da bo za vzpostavitev enakosti na tem področju potrebnih 99 let.

Precej bolje medtem kaže na področju izobraževanja, kjer naj bi za vzpostavitev enakosti potrebovali zgolj 13 let.

Najmanjše razlike v nordijskih državah ter presenetljivo, v Ruandi

Razlike med spoloma so glede na regije v svetu lahko zelo velike. V Zahodni Evropi bi namreč lahko enakost dosegli že v 61 letih, na Bližnjem Vzhodu in Severni Afriki pa v 157.

Najmanjše razlike so v nordijskih državah, ki so na vrhu lestvice enakosti med spoloma. Najbolje se je odrezala Islandija, sledita Norveška in Finska. Na četrtem mestu je sicer relativno presenetljivo Ruanda, ki je tako prehitela tudi Švedsko.

STA