V zadnjih letih strokovnjaki opozarjajo, da prižigamo bistveno preveč sveč, te pa so velika obremenitev za okolje. Slovenija naj bi bila po nekaterih podatkih med državami, ki letno prižgemo največ sveč na svetu.

Če sveč ne bi reciklirali, bi na leto iz njih v Sloveniji ustvarili kar 4.500 ton odpadkov

Snaga kot izvajalec gospodarske javne službe ravnanja z odpadki jih odpelje in preda prevzemniku, torej podjetju, ki je po zakonu odgovorno za ravnanje z odpadnimi svečami. Odpadne nagrobne sveče so koristne surovine. Večino, kar 75,4 % njihovih sestavnih materialov je mogoče reciklirati.

Njihovo ločeno zbiranje je zelo pomembno, zbirati se morajo v posebnih zabojnikih ob pokopališčih, ločeno od zelenega odpada in preostalih odpadkov. V sekundarne surovine je mogoče predelati vse tri glavne sestavine: ohišje iz plastike, ostanke parafina in kovinski pokrov. Na Snagi pojasnijo: »Povprečen lonček nagrobne sveče, tako parafinske kot elektronske, je v 33 % sestavljen iz plastičnih materialov.«

Spomin na ljubo osebo negujte na drugačen način

»Vse zbrane količine seveda ne recikliramo in zato so odpadne sveče velika obremenitev za okolje. Čeprav niso nevarni odpadek, lahko njihovo odstranjevanje povzroči škodljive vplive na okolje. Pomislite na to, ko boste naslednjič želeli kupiti novo,« pojasnjujejo na mariborski Snagi in dodajajo,

da lahko spomin na vam ljubo osebo negujete na drugačen, okolju bolj prijeten način.