Na zdravniški zbornici danes poteka prvi modul izobraževanja o uporabi medicinske konoplje in njenih derivatov na področju paliativne medicine s poudarkom na bolnikih, ki so zboleli za rakom. Namen izobraževanja, ki se ga udeležuje preko 120 zdravnikov je, kot so dejali na novinarski konferenci, osveščanje zdravnikov o pomenu medicinske konoplje.
Milan Krek iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje je pojasnil, da je izobraževanje nastalo po enoletnem premisleku in spletni anketi med zdravniki, kjer so ugotavljali, koliko ti poznajo to področje in ali je tudi željo bolnikov, da bi predpisovali medicinsko konopljo za zdravljenje.
Slovenski bolniki vse bolj stremijo k uporabi medicinske konoplje in njenih farmacevtskih pripravkov
Ker pa jih predpisujejo zdravniki, jih kupujejo na črnem trgu, kjer ne dobijo standardiziranega pripravka. Zanimanja za tovrstne pripravke je vse več tudi med slovenskimi zdravniki, ki so trenutno pod velikim pritiskom zaradi želja svojih bolnikov, zato je po Krekovem mnenju nujno, da se o tem dodatno izobrazijo.
V iskanju primerne oblike izobraževanja so opredelili module izobraževalnih programov
Danes bodo zdravniki dobili znanje s področja delovanja endokanabinoidnega sistema, tako iz farmakologije kot klinike, posebej pa bo zanimiva izmenjava izkušenj s kolegoma iz Izraela in Češke, je dodal. Spomladi načrtujejo naslednje izobraževanje, ki bo namenjeno medicinski konoplji pri zdravljenju nevroloških obolenj.
Konoplja se za zdravljenje bolezni že več kot 30 let
Izraelski zdravnik IIya Reznik je povedal, da se pri njih medicinska konoplja za zdravljenje različnih bolezni uporablja že 30 let, bolnikom pa ni treba nič plačati, saj je tovrstno zdravljenje urejeno v zdravstvenem zavarovanju. Izrael se sicer sam oskrbuje s konopljo, ki jo legalno goji osem proizvajalcev.
Konoplja je zelo poceni zdravilo in zelo učinkovito v paliativni medicini za zdravljenje neozdravljivih bolezni, je razkril zdravnik Lumir Hanuš iz Češke, kjer je konoplja sicer že tri leta legalizirana.
Gorazd Drevenšek s primorske univerze pa je med drugim opozoril, da doslej ni bilo pripravkov, ki bi jih lahko zdravniki predpisovali, predvidevajo, da se bo to zgodilo prihodnje leto. Zdaj so na voljo le za bolnišnično predpisovanje.
Dovoljenjo predpisovanje izvlečka iz medicinske konoplje
Od marca je v Sloveniji dovoljeno tudi predpisovanje izvlečka iz medicinske konoplje (fitokanabinoid), ki je registrirano kot zdravilo, ni pa dovoljeno predpisovanje medicinske konoplje. Medicinska konoplja je v tem trenutku v Sloveniji razporejena v prvo skupino prepovedanih drog, pridelava, posedovanje in/ali prodaja sta kazniva.
Na ministrstvu za zdravje pripravljajo spremembo uredbe o prepovedanih drogah, po kateri naj bi bila medicinska konoplja premeščena v drugo skupino, s tem pa se bo odprla možnost zdravljenja posameznih obolenj s pomočjo medicinske konoplje, so še dodali sogovorniki.
STA