Slovenija

Rak tudi v Sloveniji velik zdravstven problem

Uredništvo , 04.02.17 ob 17:04

V Sloveniji v zadnjih letih zboli za rakom več kot 13.000 Slovencev. Umre jih okrog 6000, približno 3400 moških in 2600 žensk.

Danes, 4. Februarja, obeležujemo Svetovni dan boja proti raku. Posvečen je prizadevanjem, da bi se otresli napačnih predstav o raku. Pogosto so namreč prav napačne predstave o bolezni razlog, da ne ukrenemo, kar bi lahko in preprečili bolezen ali pa jo odkrili dovolj zgodaj. Diagnoza rak že zdavnaj ne pomeni več, da je vsega konec, saj so metode zdravljenja vsak dan boljše.

Mednarodna zveza proti raku ob današnjem svetovnem dnevu proti raku nadaljuje s kampanjo s temo Mi zmoremo. Jaz zmorem, ki išče odgovore na vprašanje, kaj lahko kot posameznik in družba naredimo, da zmanjšamo to breme.

Za svoje zdravje lahko največ naredimo sami

K zmanjševanju števila obolelih z rakom in posledično preštevilnih smrti zaradi raka lahko največ pripomorejo posamezniki s skrbnostjo za svoje zdravje, organizacije in država pa z ozaveščanjem prebivalstva. Statistike in številke so namreč zaskrbljujoče.

Govorimo o več milijonih ljudi na svetu in kar 13 odstotkih vseh smrti, zato bolezen postaja tako v Sloveniji kot v svetu velik zdravstveni, ekonomski in socialni problem družbe. Rak lahko vznikne kjerkoli v telesu, prizadene pa lahko oba spola. Nekoliko bolj ogrožena skupina so moški. Pojavlja se v vseh starostnih skupinah, vendar kar v 80 odstotkih po 54. letu. S staranjem prebivalstva zato lahko pričakujemo vedno večje število obolelih za rakom.

Nekaj statističnih podatkov:

  • Obstaja več kot 100 različnih vrst raka. Za rakom lahko oboli vsak del telesa. Moški najpogosteje umirajo za rakom na pljučih, ženske za rakom na dojkah.
  • V naslednjih 10 letih bo za rakom umrlo 84 milijonov ljudi.
  • 30 % raka, ki vodi v smrt, je posledica naslednjih dejavnikov tveganja: prevelik indeks telesne teže, premalo uživanja sadja in zelenjave, pomanjkanje rekreacije, konzulmacija tobaka, konzulmacija alkohola. Sledijo še dejavniki: spolno prenosljive okužbe, izpusti v ozračju, ogrevanje na trda goriva.
  • Najpomembnejši dejavnik tveganja umrljivosti za rakom je tobak (povzročitelj 22 % umrljivosti za rakom).
  • 71 % smrtnosti za rakom na pljučih je posledica uživanja tobaka.
  • Umrljivost za rakom se bo povečala. Leta 2030 projekcije napovedujejo, da bo za posledicami raka umrlo 13,1 milijonov ljudi.

Morda vas zanima tudi: DIAGNOZA RAK: Vsak dan si recite – vredno je živeti!