Sladkorna bolezen je kronična presnovna bolezen. Osnovna motnja je nesposobnost prehajanja krvnega sladkorja iz krvi v celice.  Poznamo dva tipa sladkorne bolezni. Sladkorna bolezen tipa 1 se najpogosteje pojavi pri otrocih in mladostnikih, sladkorna bolezen tipa 2 pa je najpogostejši tip sladkorne bolezni, za katerim zboli 90 % vseh sladkornih bolnikov, predvsem srednja in starejša generacija.

Pri letu dni obsojen na inzulinsko črpalko

Govorili smo z mamo 16-mesečnega fanta, ki so mu diagnozo sladkorna bolezen tipa 1, odkrili 1. avgusta, ko je bil star šele leto in 14 dni. »Že nekaj dni pred postavljeno diagnozo je popil kar precej več tekočine kot običajno, vendar smo to nekako pripisali zunanjim temperaturam, ki so bile takrat kar visoke. Tudi lulal je kar veliko, to smo povezali s povečanim pitjem tekočine,« opisuje mama. Bil je manj razpoložen kot sicer, a ker so mu takrat rastli zobki, so tudi to povezali s tem. Trajalo je teden dni, ko pa 1. avgusta ni želel ničesar pojesti in je bilo to zanj preveč nenavadno, saj je priden jedec, jim je doma dalo misliti, da nekaj ni v redu. »Tistega dne je postal vidno utrujen in brez energije.«

Prisoten sladkor v urinu

Odpeljala ga je k njegovi pediatrinji, ki ga je pregledala in naročila na odvzem krvi in urina. Po odvzemu sta odšla domov, sina je dala počivati in ko ga je uspavala je zazvonil telefon. »Sporočam, vam, da je prisoten sladkor v urinu, prosim, če lahko takoj prideta nazaj,« so bile besede, ki jih je slišala in takoj je vedela za kaj gre, saj je po poklicu medicinska sestra. V zdravstvenem domu so mu nato še enkrat vzeli kri iz prstka in merilnik je pokazal 23 mmol/l. Napotili so ju na Pediatrično kliniko v Ljubljani, kjer so potrdili diagnozo: sladkorna bolezen. Sprejeta sta bila za deset dni in enoletnik je že naslednji dan dobil inzulinsko črpalko.

»Zakaj se to dogaja ravno nam?«

Mama strne misli, ko je izvedela za bolezen: »Planila sem v jok in poklicala moža. Skupaj sva sinčka odpeljala k pediatrinji in nato v Ljubljano. Že po poti v Ljubljano sva se pogovarjala o bolezni, ki je mož ni toliko poznal, jaz pa sem vedela, da je edina “rešitev” inzulin. Bila sva v šoku in se spraševala: “Zakaj se to dogaja ravno nam?”. Mož me je opominjal, da naj ostaneva močna, ter da ni druge rešitve kot da greva pozitivno naprej in to vzameva kot izziv in ne breme.«

Zdravniki in zdravstveno osebje jima je strokovno razložilo vse, kar ju je zanimalo.  Razložili so, da je SB avtoimunska bolezen, pri kateri pride do propadanja beta – celic v trebušni slinavki, zaradi tega se ne proizvaja dovolj inzulina in ga je potrebno s pomočjo inzulinske črpalke oz. peresnikov aplicirati v telo. Vzroka, zakaj je sin dobil sladkorno bolezen, jim niso navedli in ga tudi sama nista nikoli iskala.

In kako se je spremenil vsakdan?

»Pravzaprav se ni veliko spremenilo, saj je sinček že prej imel približno 5 obrokov na dan, ki so bili po sestavi hrane kar precej  podobni temu, kar ima na jedilniku danes. Paziti moramo edino, da ima obroke razporejene nekje na 2.5 – 3 ure narazen. Drugače pa je on še toliko majhen, in ni še toliko aktiven, da bi aktivnost vplivala na njegovo nihanje sladkorja.«

Preko črpalke 24 ur na dan dobiva različne odmerke insulina. Velika prednost črpalke, v kombinaciji z uporabo senzorja je tudi ta, da samodejno izklopi dovajanje inzulina, če je sladkor v krvi nižji. Tako se izognejo marsikateri hipoglikemiji. Inzulin pa dodajo tudi pred obrokom, črpalka samodejno s pomočjo vtipkane količine ogljikovih hidratov (OH) in računala, preračuna koliko inzulina mora aplicirati. K sreči ga črpalka pri gibanju ne ovira, nosi jo v nahrbtniku na hrbtu, ko bo večji pa ga bo nosil okrog pasu.

»Glede na to, da je sladkorna bolezen tipa 1 odvisna od inzulina, si bo moral vedno na nek način dodati inzulin, saj ga njegova trebušna slinavka ne proizvaja.  Vendar glede na to, da je v svetu vedno več SB in veliko raziskav, verjamemo in upamo, da se bo tekom njegovega življenja še marsikaj izboljšalo oz. razvilo in mu tako še dodatno olajšalo življenje,« je pozitivna mama. 16-mesečnik je drugače zdrav, razigran fantek, ki bo čez nekaj dni pričel obiskovati vrtec.