Kot smo poročali pred dnevi so na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so pričeli s spomladansko akcijo cepljenja lisic proti steklini. Akcija bo trajala predvidoma do konca junija 2017.

Nevaren je le neposredni stik poškodovane kože ali sluznice z vabo

Vurs opozarja, da se vab za lisice ne dotikamo, o tem pa moramo poučiti tudi otroke. Torej, če jo najdete na svojem dvorišču, jo primite z vrečko in odvrzite v smeti. Če je prišla vsebina vabe v stik s sluznico ali svežo rano, je treba to mesto dobro sprati in umiti z milom, hkrati pa je nemudoma treba obiskati najbližjo antirabično ambulanto.

Kapsula s cepivom vsebuje oslabljen virus stekline

Vaba je sestavljena iz zunanjega ovoja in vsebine, ampule s cepivom. Ovoj vabe je prilagojen tako, da privablja lisice in vsebuje ribjo moko, kokosovo maslo, vosek, antibiotik. Zaradi videza in predvsem vonja po ribah, vabe ni mogoče zamenjati s čim drugim, zatrjujejo na Vursu. Kapsula s cepivom vsebuje oslabljen virus stekline.

Če je kapsula predrta in iz nje izteče cepivo ter pride v stik s sluznico ali svežo rano, se takšen stik obravnava kot ugriz stekle živali, pojasnjujejo na zavodu. Mesto najprej 15 minut spiramo z milnico ali samo z vodo, človek pa mora nujno obiskati antirabično ambulanto območnega zavoda za zdravstveno varstvo ali najbližjega zdravnika.

Pozor:

· Ne dotikajte se nastavljenih vab za lisice in tem poučite tudi otroke
· Če najdete vabo na svojem dvorišču ali vrtu, jo primite z vrečko in odvrzite v najbližji grm ali v smeti
· Če je prišla vsebina vabe v stik s sluznico ali svežo rano, to mesto dobro sperite in umijte z milom. Ker se vsak stik z vabo obravnava kot ugriz stekle živali, nemudoma obiščite najbližjo antirabično ambulanto
· Če vas ugrizne ali opraska potepuška ali divja žival, obiščite najbližjo antirabično ambulanto
· Prepovedano je prosto gibanje psov na javnih mestih
· Izogibajte se stikom s potepuškimi in divjimi živalmi