Slovenija

Povprečna starost očetov ob rojstvu otrok se zvišuje, a prav zaradi njih živijo dlje

Uredništvo , 17.06.18 ob 16:58

Plačan očetovski dopust v letošnjem letu znaša že 30 dni.

Mednarodni dan očetov v Sloveniji tako kot v večini držav sveta obeležimo tretjo nedeljo v juniju. Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki opravlja tekoče posle, Anja Kopač Mrak, ob tej priložnosti očete vabi, da se še aktivneje kot doslej vključujejo v družinsko življenje in predvsem v varstvo in vzgojo otrok.

“Očetje v Sloveniji že vrsto let v veliki meri koristijo očetovski dopust,” je ob mednarodnem dnevu za STA poudarila ministrica. Spomnila je, da je ministrstvo poleg odprave varčevalnih ukrepov pri otroških dodatkih v zadnjem obdobju še razširilo pravico do plačanega očetovskega dopusta, ki tako že v letošnjem letu znaša 30 dni.

Več kot pol milijona očetov

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so sicer prepričani, da je treba vzpostaviti mehanizme, ki bodo omogočali večjo usklajenost med spoloma v gospodinjstvu. Zdaj namreč kar v 90 odstotkih starševski dopust in možnost za odsotnost z dela zaradi bolezni otroka koristijo mame.

V Sloveniji je bilo po navedbah državnega statističnega urada glede na popis 2015 na začetku leta 2015 med odraslimi moškimi več kot pol milijona očetov, skoraj 313.000 med njimi pa jih je živelo v družinah skupaj s svojimi otroki. Z večino teh je poleg otrok živela tudi žena ali zunajzakonska partnerka, vsak 12. oče pa je živel sam z otroki.

Ne le ženske, ampak tudi moški, ki se odločajo za starševstvo, so čedalje starejši. Od leta 1980 do leta 2014 se je povprečna starost očeta ob rojstvu otroka zvišala za 4,3 leta na 33,4 leta. Za približno dva odstotka otrok, rojenih leta 2014, podatki o očetu niso znani.

Družine, kjer so samo otroci in očetje, so redke

Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da so bili očetje še leta 1992 navzoči pri manj kot desetini porodov, leta 2014 pa že skoraj pri 80 odstotkih porodov.

Očetje, ki so po podatkih iz popisa 2015 živeli skupaj s svojimi otroki, so bili v povprečju stari 49,7 leta. Povprečno najmlajši so bili tisti, ki so živeli s partnerko v zunajzakonski skupnosti, saj so bili v povprečju stari 42 let. Povprečno 9,3 leta starejši so bili očetje, ki so bili poročeni. Povprečno najstarejši oz. v povprečju stari 53,5 leta so bili tisti očetje, ki so živeli sami z otroki.

Družine, ki jih sestavljajo oče in otroci, so v Sloveniji sicer redke, vendar se njihovo število povečuje. Od popisa 1981, ko jih je bilo nekaj nad 9500 in so predstavljale 1,8 odstotka vseh družin, se je njihovo število do leta 2015 povečalo za skoraj 17.300 na več kot 26.800, kar je predstavljalo 4,7 odstotka vseh družin. V večini med njimi skupaj z očetom živi samo en otrok, v vsaki četrti takšni družini pa dva.

Največje razlike v Grčiji, najmanjše na Švedskem

Istospolnih partnerskih skupnosti z otroki je bilo leta 2015 17.

V vseh državah članicah EU skrbi za otroke, opravlja gospodinjska dela in kuha precej večji delež žensk kot moških. Leta 2016 je dnevno skrbelo za svoje otroke 92 odstotkov žensk, starih od 25 do 49 let, medtem ko je pri moških ta delež znašal 68 odstotkov, kažejo podatki Eurostata.

V Sloveniji je bilo žensk, ki so skrbele za dom in otroke, 88 odstotkov, moških pa 82 odstotkov. Med članicami EU so bile razlike med ženskami in moškimi manjše le še na Švedskem, kjer je za gospodinjstvo in za otroke skrbelo 96 odstotkov žensk in 90 odstotkov moških. Največje razlike so bile v Grčiji, kjer je za gospodinjstvo in za otroke skrbelo 95 odstotkov žensk in 53 odstotkov moških.

Slabše pa so se moški v Sloveniji odrezali pri vsakodnevnih gospodinjskih opravilih in kuhanju, saj so se s 27 odstotki uvrstili v zadnjo tretjino članic EU.

Osebe z otroki živijo dlje  kot tisti brez njih

Po raziskavi skupine znanstvenikov, ki so jo objavili lani v reviji Journal of Epidemiology & Community Health, moški in ženske z vsaj enim otrokom živijo dlje kot tisti brez otrok. Pri starosti 60 let je razlika v pričakovani življenjski dobi med tistimi z otroki in tistimi brez njih do dveh let, so navedli. Teoretično bi lahko bil razlog v družbeni in finančni podpori otrok staršem v starosti, ki je starejši brez otrok nimajo. Očetje so v primerjavi z materami še na boljšem, so ugotovili v raziskavi.

Mednarodni dan očetov, ki ga v Sloveniji obeležimo tretjo nedeljo v juniju skupaj z večino držav sveta, je neformalni praznik, ki enako kot materinski dan izvira iz ZDA.

STA