Na potovanju je potnik izpostavljen številnim tveganjem, njegovo zdravje pa je v veliki meri odvisno od njega samega, zato na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, naj potnik pred potovanjem pridobi informacije, ki so skladne z najnovejšimi priporočili stroke, in po potrebi pravočasno opravi cepljenje.

Pred potovanjem na posvet k zdravniku

Potnik lahko informacije glede zaščite lastnega zdravja na potovanju pridobi v ambulantah za cepljenje in potovalno medicino, kjer mu zdravnik glede na destinacijo, trajanje, tip potovanja, starost potnika, trenutno zdravstveno stanje, morebitne kronične bolezni, alergije in druga stanja lahko ustrezno svetuje, na spletni strani piše NIJZ. Pri tem zdravnik upošteva zdravstveno stanje bodočega potnika in opravljena dosedanja cepljenja ter svetuje, kako se na poti izogniti okužbam s hrano in vodo, boleznim, ki se prenašajo z direktnim in indirektnim kontaktom, boleznim, ki jih prenašajo žuželke, kako se zaščititi s cepljenjem oziroma z zdravili.

Pravočasna zaščita s cepljenjem

Na NIJZ potnikom svetujejo, da se v ambulanti za cepljenje in potovalno medicino zaradi razvoja imunske zaščite oglasijo 6-8 tednov oziroma najmanj en mesec pred potovanjem. Pred začetkom potovanja jim priporočajo, naj v svojem cepilnem kartončku preverijo, ali so opravili cepljenja v šolski in predšolski dobi. Zaradi vse več pojavov ošpic je treba preveriti, ali je bil potnik z dvema odmerkoma cepljen proti ošpicam oziroma jih je prebolel.

Med splošnimi priporočili glede cepljenja je tudi cepljenje proti virusu hepatitisa A, za katerega je treba za doživljenjsko zaščito prejeti dva odmerka cepiva, in obnova cepljenja proti tetanusu, v kolikor je od zadnjega cepljena minilo več kot 10 let. Slednjega krije obvezno zdravstveno zavarovanje in ga je možno opraviti pri osebnem zdravniku.

Ponekod zahtevano predhodno cepljenje

Nekatere države za turiste zahtevajo cepljenje proti neki bolezni, ki ga dokazuje mednarodni certifikat. Med njimi je na primer cepljenje proti rumeni mrzlici. Bolezen se v tropskih predelih Afrike in Južne Amerike, prenašajo pa jo komarji. Pred njo se je možno doživljenjsko učinkoviti zaščititi z enkratnim cepljenjem, zaščita pa se pojavi okrog 10 dni po cepljenju.

Več o tveganjih za zdravje in priporočeni zaščiti glede določenih destinacij je na voljo tudi na spletni strani www.zdravinapot.si.