14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev na nivoju Slovenije znaša 500,8, medtem ko je v Obalno-kraški regiji 830,8. Sedem dnevno povprečno število okužb po danes objavljenih podatkih NIJZ znaša 736 (včeraj 768). Število hospitaliziranih pa danes znaša 528 (včeraj) 543.

Cepljenje najučinkovitejši ukrep za obvladovanje bolezni

V prvih dneh na ministrstvu se je minister za zdravje Janez Poklukar sestal z ZZZS in Združenjem zdravstvenih zavodov, na novo poskušajo evalvirati ceno covid storitev. Sestal se je tudi s predstavniki NIJZ ter NLZOH. Imenoval je tudi člane svetovalne skupine Ministrstva za zdravje. Zaradi situacije, ki je drugačna kot decembra, je prevetril skupino, Mateja Logar je postala vodja skupine, Mario Fafangel, Miroslav Petrovec, Milan Krek, Lucija Mak Uhan pa so postali člani.

Cilj je obvladovati epidemijo z vidika vnosa novih sevov, obenem pa ohranjati tudi odprte šole, pravi Poklukar. “Epidemije ni konec. Še vedno smo trdno v oranžni fazi in še daleč od rumene,” je dejal Poklukar. Cepljenje je po besedah Poklukarja najučinkovitejši ukrep za obvladovanje nalezljivih bolezni. Cilj nacionalne strategije cepljenja je zmanjševati umrljivost zaradi covid-19 in povečati zdravje prebivalstva. S cepljenjem razbremenimo zdravstveni sistem, zaženemo gospodarstvo in družbeno življenje in zmanjšamo možnost težkega poteka bolezni in smrtnosti.

Prednostna skupina starejši

“Če precepimo več kot 60 odstotkov prebivalstva, bomo epidemijo učinkoviteje obvladovali,” je pojasnil Poklukar. S strategijo cepljenja se zagotavlja ne samo jasno načelo, kako in kdaj bo kdo cepljen, ampak tudi zadostno število cepilnih centrov, cepilnih mest in mobilnih cepilnih enot. S strategijo je določenih 61 cepilnih centrov, 13 jih je v bolnišnicah, tam bodo cepljeni zdravstveni delavci in kronični bolniki, cepilni center bo na NIJZ in kot vojaška enota. NIJZ skrbi za razdeljevanje in distribucijo cepiva. Prednostne skupine ostajajo enake, kot so bile. Prednostna skupina so še vedno starejši. “Takoj za njimi pa prehajamo na posebej ranljivi kronične bolnike, ne glede na starost. Nato so na vrsti zaposleni na MZ ter drugih ministrstvih, ki potujejo zaradi predsedovanja EU, pa tudi pripadniki SV, ki odhajajo v tujino na misije. Sledijo starejši od 65 let. Če bi že prej cepili vse nad to starostjo, bi imele bolnišnice le tretjino bolnikov,” pravi Poklukar. Tem sledijo zaposleni v vzgoji in izobraževanju.

Takoj za njimi pa prehajamo na posebej ranljivi kronične bolnike, ne glede na starost. Nato so na vrsti zaposleni na MZ ter drugih ministrstvih, ki potujejo zaradi predsedovanja EU, pa tudi pripadniki SV, ki odhajajo v tujino na misije. Sledijo starejši od 65 let. Če bi že prej cepili vse nad to starostjo, bi imele bolnišnice le tretjino bolnikov.

Glede na omejene količine cepiva, ni mogoče izbirati med različnimi vrstami cepiva. Cepivo AstraZeneca je namenjeno mlajšim od 65 let zaradi pomanjkanja podatkov, ter tudi za cepljenje starejših, ki so nepokretni.