Mednarodni plesni komite, ki deluje v okviru Mednarodnega gledališkega inštituta pri Unescu, je 29. april razglasil za mednarodni dan plesa. Inštitut letos beleži 70. let delovanja in ob praznovanju dne so tokrat k pisanju poslanice povabili kar pet plesnih ustvarjalcev, avtorica slovenske poslanice pa je nekdanja primabalerina Ljiljana Keča.
Mednarodni dan plesa praznujejo v več kot 120 državah
Dan, ko se je rodil utemeljitelj sodobnega baleta Jean-Georges Noverre (1727-1810), je plesu posvečen od leta 1982. Namenjen je praznovanju vseh, ki prepoznavajo vrednost in pomen plesne umetnosti, hkrati pa je namenjen osveščanju vlad, politikov in institucij, ki se pomena plesa za posameznika in družbo ne zavedajo dovolj.
Mednarodni dan plesa praznujejo v več kot 120 državah, tudi v Sloveniji. Avtorica letošnje slovenske poslanice je prejemnica nagrade Lydie Wisiakove za življenjsko delo 2017 in legenda mariborskega Baleta Ljiljana Keča. V svojem zapisu je bila kratka in jedrnata: “Ples je umetnost v času, ki seže onkraj časa. Gib izgine. Korak odide. Občutek življenja ostane. Plesalec zato ustavlja čas. Kdor odpleše življenje, ostaja večno mlad.”
Ples pozitivno vpliva na počutje in zdravje
Torej, če še danes niste zaplesali, je zdaj čas da to storite, saj ples tudi koristi pri odpravljanju stresa. Med plesnimi treningi se nam poveča srčni utrip in krvni tlak, naše telo pa se po nekaj tednih ponavljajočih se obremenitev na to stanje privadi. Tako se v primeru stresnih obdobij (ko se pojavljajo enaki telesni znaki kot med fizično aktivnostjo) telo odzove bolj mirno, saj je na njih dobro pripravljeno.
Ples ima pozitiven učinek na srce in ožilje, z njim pa krepimo tudi imunski sistem. Pri tej telesni aktivnosti se iz telesa izločajo škodljive snovi, kar razstruplja organizem in pripomore k izgorevanju maščob. Zaradi raznolikosti ter intenzivnosti plesnih gibov pa tudi mišice postajajo močnejše in bolj prožne, kar pozitivno vpliva na naš zunanji videz. Poleg mišične mase se tako poveča tudi naša samozavest in zaupanje vase.