Svetovna zdravstvena organizacija za dojenčke v prvih šestih mesecih življenja priporoča izključno dojenje, ki naj bi se od starosti šest mesecev dalje ob uvajanju mešane prehrane nadaljevalo do starosti dveh let ali več.

Dojenje ima za otroka namreč številne prednosti. Materino mleko, ki je lahko prebavljivo, preprečuje drisko, zaprtje, težave s prebavo in kolike, zmanjša pa tudi tveganje za astmo v otroštvu. Prav tako ima dojenje pozitivne učinke na mamo. Zmanjšuje namreč možnost za poporodne krvavitve, deluje kot zaščitni dejavnik pred osteoporozo, zmanjšuje tveganje za nastanek raka dojk in raka jajčnikov.

V Sloveniji matere dojijo kratek čas

Kot ugotavljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), je v Sloveniji obdobje izključnega dojenja dokaj kratko, kar je povezano tudi z dvomom matere v kakovost in količino lastnega mleka in s skrbjo, ali njen otrok dobi dovolj hrane.

“Z naklonjenostjo in obzirnostjo mimoidočih bodo ženske sproščeno dojile svoje otroke tudi zunaj doma, v parku ali v kavarni, na uradu ali na avtobusu. Ko je otrok lačen, potrebuje materino naročje in dojke – in to takoj,” so ob tem izpostavili. V Sloveniji so v šestem mesecu otrokove starosti matere dojile dobro polovico dojenčkov (56 odstotkov), medtem ko v dvanajstem mesecu otrokove starosti matere dojijo le še dobro tretjino (32,9 odstotka) dojenčkov.

Dojenje več ne upada, ozaveščenost je večja

Cilji letošnjih prizadevanj ob tednu dojenja so izboljšati zdravje mater in otrok, zagotoviti zdrav in enak začetek življenja vsem otrokom, z dojenjem preprečevati podhranjenost otrok povsod po svetu, zagotoviti varno prehranjevanje dojenčkov in otrok v času krize ter poudariti, da dojenje pomeni tudi zaščito okolja, predvsem vodnih virov.

V prejšnjem stoletju je dojenje upadalo, vzrok pa sta med drugim bila izdelava prilagojenega mleka za hranjenje dojenčkov in velika vlaganja v njegovo trženje, nato pa se je trend dojenja med letoma 1990 in 2000 obrnil v pozitivno smer.

Društvo, ki pomaga doječim materam

Kadar se matere srečajo z dvomi in težavami, bi potrebovale več učinkovite in pravočasne pomoči, konkretno podporo pri pridobivanju spretnosti dojenja in preverjene, točne in ustrezne informacije ter nasvete, kaj storiti v njihovem primeru.

Z nasveti pomagajo tudi v Društvu svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije, ki v petek, ob svetovnem dnevu dojenja, na celjski mestni plaži pripravlja srečanje nosečnic in doječih mater. Mladim staršem bodo na voljo strokovne in natančne informacije o dojenju, dopolnjene z izkušnjami, ki jih bodo o dojenju delile druge matere.

Dogodek tudi v Mariboru

V soboto bo v 15 krajih po Sloveniji potekal šesti festival Dojiva se. Namenjen je podpori nosečnicam in doječim mamam, ki se pogosto znajdejo v stiski, pa tudi vsem, ki jih zanima obdobje nosečnosti, poroda, dojenja, vzgoje in starševstva. Dogajalo se bo tudi v Mariboru, v mestnem parku pri paviljonu. Več o dogajanju preberite TUKAJ.