Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije nasprotuje uvedbi terapevtskih skupin zdravil in doplačilom za hormonsko kontracepcijo. Krčenje temeljnih pravic žensk pri svobodnem odločanju o rojstvu otrok in načrtovanja družine je po njihovem mnenju nedopustno, zato temu odločno nasprotujejo.

ZZZS ne sme varčevati na pravicah žensk

“Zaskrbljeni smo nad postopki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in predlogu sklepa o določitvi terapevtskih skupin zdravil hormonskih kontraceptivov, ki ga bo 15. septembra obravnaval upravni odbor ZZZS zaradi prihranka v višini 1,96 milijona evrov. ZZZS ne more in ne sme varčevati na pravicah žensk in zato izrekamo odločen ne predlogu,” so v sporočilu za javnost zapisali v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije.

Kot so poudarili, slovenska zakonodaja ustrezno ureja pravice žensk v reproduktivnem obdobju. V zgodnjih 70. letih prejšnjega stoletja je bila z ustavo ženskam omogočena pravica do svobodnega odločanja o rojstvih otrok. Vsaka ženska, starejša od 15 let, ima pravico do splava pred 12. tednom nosečnosti.

Slovenske ženske uporabljajo vse oblike kontracepcije

Po statističnih podatkih slovenske ženske uporabljajo prav vse oblike kontracepcije, kar po njihovem mnenju kaže na to, da je sedanji sistem dostopnosti dober in učinkovit. Na to opozarjajo tudi nacionalne raziskave. Raziskava med srednješolci leta 2004 je pokazala, da je 23 odstotkov dijakov prvih letnikov in 53 odstotkov tretjih letnikov že imelo spolne odnose. Skoraj enak delež spolno aktivnih v starosti 15 let je pokazala tudi raziskava Spolno vedenje slovenskih srednješolcev v letu 2004, so navedli v Zbornici – Zvezi.

Povečana uporaba kontracepcije se odraža v padcu najstniških nosečnosti v Sloveniji, ki tako beleži enega izmed najnižjih deležev teh nosečnosti v evropskem prostoru. Tudi pri zniževanju splavnosti smo med najuspešnejšimi v Evropi. V zadnjih 20 letih se je uporaba hormonske kontracepcije v Sloveniji občutno povečala, in je tako postala najbolj pogosto uporabljena metoda. Večina uporabnic je stara od 20. do 24. leta (33 odstotkov), skoraj 20 odstotkov pa starih od 25 do 39 let, so navedli v izjavi za javnost.

To bi lahko imelo škodljive posledice za javno zdravje

Društvo Ženski lobi Slovenije je že v ponedeljek ZZZS javno pozvalo, naj ne sprejme omenjenega predloga, ker bi, kot svarijo, imelo škodljive posledice za javno zdravje. S pozivom so danes seznanili še najvišje politične voditelje v državi, predsednike države, vlade, DZ in treh koalicijskih strank.

Pozivu so se pridružili tudi v Slovenskem sociološkem društvu in člane upravnega odbora ZZZS pozvali, da predlog umaknejo z dnevnega reda ter poiščejo druge, sprejemljivejše možnosti povečanja sredstev za javno zdravstvo v Sloveniji.

Proti uvedbi doplačil za kontracepcijske tablete so tudi v SMC in njihovem podmladku. V SMC menijo, da se s takšnim predlogom vračamo v že presežene čase in otežuje dostop do kontracepcije najranljivejšim skupinam žensk. Da uvedba doplačil za kontracepcijo predstavlja hudo nevarnost javnemu zdravju, menijo tudi v ZL.

Plačljiva kontracepcija korak nazaj

Napovedanim ukrepom ostro nasprotujejo tudi v Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani, kjer so prepričani, da plačljiva kontracepcija pomeni korak nazaj od boja za enakopravnost med spoloma.

Na ZZZS so v ponedeljkovem odzivu zagotovili, da bodo zavarovanke na račun obveznega zdravstvenega zavarovanja še vedno upravičene do njim ustreznega kontracepcijskega sredstva brez doplačila. Predlog, ki je bil usklajen z ginekološko stroko, pa zagotavlja, da se bodo zaradi večje konkurence znižale cene kontraceptivov.

STA