Od ponedeljka je v Sloveniji pogojno sproščena sejemska dejavnost. Ta se sprošča pod pogojem testiranja zaposlenih, v notranjosti je za obiskovalce določen pogoj PCT, torej preboleli, cepljeni, testirani, poleg tega bo treba zagotoviti enosmerno gibanje obiskovalcev, število oseb pa bo omejeno na 10 kvadratnih metrov na posameznega obiskovalca. Pri osebnem prevzemu blaga, hrane ali pijače na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, je dovoljeno uživanje hrane in pijače na prevzemnem mestu. A zgolj za mizami in ob upoštevanju pogojev, ki so z odlokom določeni za gostinske obrate.

Kaj pa na omenjana sproščanja pravijo naši največji sejmarji?

Janez Erjavec: Za Pomurski sejem je prednost ta, da imamo 70% zunanjega prostora

Potem ko je Pomurski sejem v Gornji Radgoni odpovedal vse lanske in letošnje spomladanske sejme, se pripravlja na letošnji kmetijsko-živilski sejem Agra, sejem obrambe, varnosti, zaščite in reševanja Sobra ter sejem sodobnega zdravstva Medical, ki bodo avgusta in septembra. Zagotovo bodo izpeljali vsa tradicionalna ocenjevanja kakovosti v okviru Agre.

Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma, pravi: “Glede ukrepov, ki veljajo po novem za sejemske prireditve, je moje stališče, da je pozitivno to, da so sejmi dovoljeni, vendar bo za sprejemljive pogoje potrebno še počakati. PCT pogoj je najmanj moteč za zaprte prostore, saj je v poslovnem svetu to že v glavnem doseženo. Omejitev števila oseb na 10 m2 pa je za sejemske dogodke že lahko problem, medtem ko enosmerno gibanje lahko zagotovimo, seveda v zaprtih halah. Poleg tega pa je še veliko drugih nejasnosti , ki jih bo potrebno razjasniti, tako za razstavljavce kot tudi za obiskovalce. Za Pomurski sejem je prednost ta, da imamo 70% zunanjega prostora, kjer so poti med razstavljavci med pet in deset metrov.”

PCT pogoj je najmanj moteč za zaprte prostore, saj je v poslovnem svetu to že v glavnem doseženo. Omejitev števila oseb na 10 m2 pa je za sejemske dogodke že lahko problem, medtem ko enosmerno gibanje lahko zagotovimo, seveda v zaprtih halah.

“V letu 2021 smo odpovedali spomladanska sejma Lov in Naturo, medtem ko za jesenska sejma AGRA in SOBRA verjamemo, da lahko potekata v živo. Računamo namreč, da bo v avgustu in septembru epidemiološka slika ugodna za prireditve in druženje, kot so sejmi. Leto 2020 je bilo za Pomurski sejem prava katastrofa, saj smo morali odpovedati vseh šest načrtovanih sejmov, kar nam je povzročilo izgubo preko 400.000 €,” še pojasnjuje Erjavec in dodaja: “Tudi v letu 2021 smo morali odpovedati sejma Lov in Naturo, tako da je izpad prihodka okrog 200.000 €. Delavcev nismo odpuščali, smo pa kljub temu ostali brez treh, v enem primeru zaradi upokojitve, v dveh primerih pa zaradi negotovega položaja.”

Celjsko sejmišče z velikimi površinami zagotavlja vse pogoje za varno in brezskrbno izvedbo sejmov

V družbi Celjski sejem d. d. so veseli, da je sejemska dejavnost končno dobila zeleno luč za obratovanje. “V našem poslu je dobra organizacija ključnega pomena za uspešno izveden sejem, kar seveda zahteva svoj čas. Prvi sejem, ki ga bomo izvedli letos, je 53. MOS, ki bo potekal med 15. in 19. septembrom. Predvidevamo, da bodo ukrepi do takrat še nekoliko omiljeni, a ne glede na to naše sejmišče z velikimi površinami zagotavlja vse pogoje za varno in brezskrbno izvedbo sejmov. Veselimo se septembra, ko bo naše sejmišče ponovno oživelo,” so nam sporočili s Celjskega sejmišča.

Vse moči sedaj usmerjamo v organizacijo osrednjega poslovno-sejemskega dogodka Slovenije, 53. MOS-a, ki bo potekal med 15. in 19. septembrom.

V preteklem letu so lahko izvedli zgolj en sejem v začetku leta – sejem Agritech in do danes ni bilo moč izvesti nobenega drugega. “Intenzivno smo letos pripravljali Mednarodni industrijski sejem – MIS, ki je bil načrtovan v začetku junija, vendar smo zaradi do sedaj veljavnih ukrepov tudi tega bili primorani odpovedati. Vse moči sedaj usmerjamo v organizacijo osrednjega poslovno-sejemskega dogodka Slovenije, 53. MOS-a, ki bo potekal med 15. in 19. septembrom. Prav tako računamo, da bo naša kongresna dejavnost, ki poteka v okviru Kongresnega centra Celje, v drugi polovici leta ponovno pridobila zagon, kot smo ga poznali poprej. Podjetja in ljudje so željni druženja, mreženja in predstavitve.”

V letošnjem letu smo obdržali vse zaposlene, lani pa smo se na žalost morali posloviti od dela ekipe,” so še sporočili iz družbe Celjski sejem.

V Celjskem sejmu še pojasnjujejo, da so v lanskem letu izgube znašale 677.000 evrov. “Z izjemo Agritecha smo bili primorani odpovedati vse preostale sejme – 7 pomladnih sejmov v marcu, Mednarodni industrijski sejem v Aprilu, 53. MOS v septembru in dogodek Eroticland v decembru. Prav tako je davek krize udaril na kongresno dejavnost, ki smo jo izvajali v okviru Kongresnega centra Celje. Letos je o zneskih izgube še preuranjeno govoriti, saj nas čaka še izvedba 53. MOS-a, vendar brez dvoma ta bo nastala. Kljub slabim časom smo trenutno osredotočeni na ustvarjanje in organizacijo naših dogodkov v prihodnje, živeti v preteklosti nima smisla.”

“V letošnjem letu smo obdržali vse zaposlene, lani pa smo se na žalost morali posloviti od dela ekipe,” so še sporočili iz družbe Celjski sejem.

Mag. Iztok Bricl: Za kongresno dejavnost je popolnoma nesprejemljiva zahteva 10 m2 na obiskovalca

Mag. Iztok Bricl, direktor Gospodarskega razstavišča, pravi, da so občutki deljeni: “Po eni strani pozdravljamo, da je sejemska dejavnost sedaj dovoljena, vendar nas pri tem skrbi zahteva, da morajo biti obiskovalci testirani, da so preboleli Covid-19 ali pa, da so cepljeni. Po drugi strani pa v trgovskih centrih, kjer ni zahteve po enosmernem gibanju obiskovalcev kot pri sejmih, tudi zahteve po PCT ni. Če bo pogoj PCT za sejme in kongrese obstal, se bojimo, da bo vplival na obisk. Po drugi strani pa je za kongresno dejavnost popolnoma nesprejemljiva zahteva 10 m2 na obiskovalca. Če to dejavnost primerjamo s športnimi in kulturnimi prireditvami, se tam zahteva razdalja na vsak drugi stol oziroma 50-odstotna zasedba, kar pomeni približno 1.8 m2 na udeleženca. Navedeno za oranžno fazo epidemije zahtevajo tudi v Nemčiji. S pogojem 10 m2 na udeleženca ni mogoče organizirati kongresov.”

Če to dejavnost primerjamo s športnimi in kulturnimi prireditvami, se tam zahteva razdalja na vsak drugi stol oziroma 50-odstotna zasedba, kar pomeni približno 1.8 m2 na udeleženca.

Na Gospodarskem razstavišču so letošnji, sicer spomladanski sejem DOM, prestavili v termin od 7. do 12. septembra ter mu pridružili sejem pohištva in notranje opreme Ambient Ljubljana, ki drugače poteka novembra. Sejem za zdrav življenjski slog Narava-zdravje pa bodo izvedli skupaj s sejmom Tečem v klasičnem terminu, to je od 20. do 23. oktobra. “Odpovedali pa smo druge prireditve, naj izpostavimo januarski sejem Alpe-Adria – sejem za zeleni, aktivni turizem ter kamping in karavaning.”

“Lansko leto smo, navkljub subvencijam, ki niso pokrivale niti 1/3 fiksnih stroškov podjetja, končali z izgubo. Enako je bilo v prvih treh mesecih letošnjega leta. Kako bomo leto zaključili, pa ne vemo – zaenkrat smo jesensko zimski del koledarja prireditev na GR napolnili z načrtovanimi dogodki, vendar je vse odvisno od epidemiološke situacije in vladnih ukrepov,” še pojasnjuje Bricl in dodaja: “Ker ne vemo in nismo vedeli, kaj nas čaka, se ves čas pripravljamo na prireditve (priprava prireditev je namreč potrebna šest in več mesecev v naprej). Ob tem na novo izvajamo storitve spletnega GR Studia 2020, v živo pa ves čas poteka omejen obseg prireditev (nekatere skupščine, preverjanje znanj ipd.). Že sedaj se dogovarjamo in usklajujemo kongrese za drugo polovico leta 2021 in prihodnja leta. Pri nas poteka cepljenje proti Covidu-19, nekaj prostorov smo tudi oddali najemnikom.”

Morebitno večje krčenje nam bi povzročilo nepremostljive ovire pri ponovnem zagonu in zastoj pravočasne priprave na prireditve.

Obseg zaposlenih se je na Gospodarskem razstavišču nekoliko skrčil (iz 38 na 30). “Morebitno večje krčenje nam bi povzročilo nepremostljive ovire pri ponovnem zagonu in zastoj pravočasne priprave na prireditve. Ne moremo si privoščiti, da bi npr. sejem v septembru lahko izvedli, mi pa ne bi imeli pripravljenega. Tako smo že leta 2020 pripravili sejma Narava-zdravje ter sejem pohištva in notranje opreme Ambient Ljubljana skupaj z jesensko različico spomladanskega graditeljskega sejma Dom +, vendar smo jih morali tik pred zdajci zaradi novega vala epidemije odpovedati.”